10 zajímavostí o kočkách, které vás překvapí

Kočky patří mezi nejoblíbenější a nejčastější domácí mazlíčky. Existuje mnoho důvodů, proč je lidí milují.  Víte, proč kočky mňoukají, co vše může znamenat, když vaše kočka vrní, nebo kolika let se dožila nejstarší kočka na světě? Pojďme si o těchto výjimečných tvorech říci několik zajímavostí.

Proč se kočky tak často „myjí“

To, že kočky si velmi často čistí svou srst olizováním, je všeobecně známá věc. Toto chování, kterým tráví 30 až 50 procent svého dne, má několik důvodů. Jednak „mytí“ kočkám pomáhá ztlumit jejich pach, aby se mohly vyhnout predátorům, ochlazuje je a zároveň napomáhá k rovnoměrnému rozprostření přírodních olejů po srsti. Předpokládá se též, že sliny obsahují enzymy, které slouží jako přírodní antibiotikum na rány. Vzájemné olizování se je projev náklonnosti mezi dvěma kočkami.  

Vrnění nemusí vždy znamenat, že je kočka spokojená

I když kočky často vydávají tento zvuk, když jsou spokojené, nemusí tomu tak být vždy. Kočky totiž vrní i za jiných situací, například když jsou nemocné, vystresované, zraněné nebo když rodí. Vědci zatím přesně nevědí, proč kočky vrní, ale jedna z hypotéz zní, že frekvence zvuku při vrnění, mezi 25 a 150 hertzy, může zlepšovat hustotu jejich kostí a podporovat hojení.

Kočky mají skvělý smysl pro rovnováhu

Jeho důkazem je to, že při pádu v naprosté většině případů dopadnou na nohy. Díky svému smyslu pro rovnováhu jsou totiž i při pádu schopné rozeznat, kde je nahoře a kde dole, a přizpůsobit tomu své tělo. Pokud cítí, že padají dolů, zkroutí ve vzduchu svou ohebnou páteř, což jim umožní se napřímit, aby nespadly na záda. Kočky navíc dokážou roztáhnout nohy, aby jakoby padaly vzduchem pomaleji.

Proč kočky mňoukají

Nikdo zatím přesně nezjistil, proč kočky mňoukají. Zatímco koťátka mňoukají, aby upoutala pozornost své matky, dospělé kočky při interakci s jinými kočkami nemňoukají. Někteří odborníci se domnívají, že kočky v dospělosti používají zvuky, které vydávaly jako malé, k vyjádření svých emocí a fyzických potřeb při styku s lidmi.

Kočky a skoky

Kočky jsou známé svými ladnými a dlouhými skoky. Mohou skákat až do pětinásobku své výšky nebo šestinásobku své délky.

Kočky a malé prostory

Odborníci se domnívají, že v malých uzavřených prostorech se kočky cítí chráněné a bezpečnější. Výzkumy prokázaly, že když jsou kočkám v útulcích poskytnuty krabice, do kterých se mohou schovat, rychleji se přizpůsobí a jsou méně stresované než kočky, které je nedostanou.

Mnoho historických osobností milovalo kočky

Kočky byly oblíbenými mazlíčky mnoha slavných osobností naší minulosti. Miloval je například papež Jan Pavel II., spisovatel Mark Twain či americký prezident Abraham Lincoln. Obecně se velké lásce kočky těšily ve starověkém Egyptě.

zdroj: pixabay.com

Kočky se v roce 1963 dostaly do vesmíru

Dne 18. října 1963 byla v rámci francouzského kosmického programu vypuštěna do vesmíru první kočka. Jmenovala se Félicette, její suborbitální let trval necelých jedenáct minut a po sestupu na padáku se bezpečně vrátila na zem.

Nejstarší žijící kočce na světě bylo 38 let

Podle Guinessovy knihy rekordů byla oficiálně nejdéle žijící kočkou Creme Puff, domácí kočka z texaského Austinu, která zemřela v roce 2005 ve věku 38 let a 3 dnů. Průměrná délka kočičího života je 12-15 let.

Černá kočka nemusí vždy znamenat něco špatného

Zatímco ve většině zemí je černá kočka považována za špatné znamení, ve Velké Británii a Japonsku tomu tak není. V Anglii například dostávají nevěsty černé kočky, aby požehnaly jejich manželství. Němci zase věří, že černá kočka, která vám zkříží cestu zleva doprava, je zlověstná, pokud ale jde zprava doleva, je to šťastné znamení.

Zdroj: mentalfloss.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu