3 jednoduché triky, jak na vaši zahradu přilákat včely a motýly

Vlastníte zahradu a rádi byste, aby připomínala louku s barevnými motýly? Nebo přemýšlíte o tom, jak do vaší zahrady přilákat větší množství včel, které by opylovaly vaše stromy a květiny? Vzhledem k tomu, že průmyslová činnost člověka těmto živočichům neustále znesnadňuje jejich životní podmínky, není těžké je na vaši zahradu přilákat a vytvořit zde pro ně malý ráj.

Vysaďte rostliny bohaté na nektar a pyl

Nejdůležitějším krokem, který můžete udělat, je vysadit na vaši zahradu rostliny, které pro tento hmyz představují přirozenou potravu. K takovýmto medonosným rostlinám patří například svazenka, levandule, mateřídouška, dále také bobulovité rostliny jako jsou ostružiny, maliny či rybíz, z keřů pak bez černý či ampák. Nejlepší je přirozená směs kvetoucích letniček, trvalek, keřů a stromů, aby byl nektar a pyl k dispozici po celé vegetační období. Vyplatí se též alespoň část vašeho „anglického trávníku“, pokud si to můžete dovolit, nahradit přirozenou loukou. Zařaďte také rostliny, kterými se živí larvy motýlů.

Nepoužívejte pesticidy

Mnoho pesticidů je pro včely a další hmyz toxických. K ochraně zahrady před nejrůznějšími škůdci a  chorobami se proto doporučuje používat co nejekologičtější prostředky. Pokud pesticidy používat musíte,  používejte je opatrně a selektivně. V zájmu včel a motýlů je například nepoužívejte na květy nebo v době, kdy vidíte, že se na vaší zahradě zrovna nacházejí.

Poskytněte jim přístřeší a vodu

Motýli, včely a další opylovači potřebují úkryt, aby se mohli ukrýt před svými predátory, schovat se před nepřízní počasí či odchovat své potomky. Kromě dnes oblíbených hmyzích domečků jim uděláte radost i tím, že na zahradě necháte stát odumřelý strom nebo vysadíte živý plot. Včely a motýli také potřebují vodu. Nainstalujte na zahrádku obyčejnou misku s vodou nebo oblíbené ptačí lázně, případně postačí i záchytná nádrž na déšť. Motýly lákají též bahnité kaluže, do kterých se slétají pro soli a další živiny. Ocení i slunné kameny, na kterých odpočívají a čerpají nové síly.

Zdroj: gardentech.com, nrdc.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu