Nejen jaro, ale i podzim je dobou mnoha alergií. Pyl totiž není zdaleka jediným alergenem, stejným spouštěčem mohou být i „vnitřní alergeny“, jako jsou roztoči, prach či zvířecí srst. Dodržováním jednoduchých pravidel během úklidu domácnosti ale naštěstí můžeme množství alergenů u nás doma velmi snížit.
Používejte čističku vzduchu
Čističky vzduchu odstraňují ze vzduchu rozmanité škodlivé částice, většinou k tomu využívají HEPA nebo elektrostatický filtr. K odstranění plynů a pachů se používají též filtry s aktivním uhlím. Většina čističek vzduchu je tak vybavena kombinací obou druhů filtrů. Princip fungování je jednoduchý, ale účinný. Čistička nasává vzduch z místnosti, ten prochází přes filtry, kde se z něj odstraňuje prach, alergeny, viry, bakterie, spory plísní i kouř. Následně je čistý vzduch opět vypouštěn do místnosti.
Častěji vysávejte nebo koberce zcela odstraňte
Pokud máte doma vetší množství koberců a předložek, dejte si pozor na prach a další nečistoty, které se snadno usazují mezi vlákny. Odstranění koberců a jejich náhrada tvrdou podlahovou krytinou je také jedním z často doporučení pro astmatiky.
Vytírání a utírání prachu
V případě, že máte laminátové, dlaždicové nebo dřevěné podlahy, je nutné je pravidelně umýt, aby se například v rozích místností a u stěn nehromadil prach a další alergeny. K účinnému vytírání se doporučuje používat teplou vodu s trochou octa. Při utírání prachu je vhodné využít vlhkou houbičku nebo hadřík, které pomohou zabránit rozptylování částeček prachu do okolního vzduchu. Na těžko přístupná místa lze použít též nástavec na vysávání.
Utěsněte mezery
Utěsněním mezer u oken a dveří minimalizujte vnikání prachu i dalších alergenů do vašeho domova. Podobně se doporučuje věnovat pozornost i různým prasklinám, škvírám a puklinám na podlaze, kde by se mohl prach lehce usazovat.
Zdroj: bhg.com