4 nečekané způsoby, jak odstranit rez pomocí věcí, které máte běžně doma

Rez neboli koroze je neestetický červenohnědý povlak, který se časem vytvoří na většině železných a ocelových předmětů, které jsou vystaveny vlhku. Často se s ní setkáváme například na zahradnickém náčiní, ale zdaleka nejen na něm. Naštěstí existuje několik jednoduchých způsobů, jak rez odstranit a náčiní vrátit jeho lesk. Nejznámější je použití smirkového papíru, nicméně existují i další „přírodní“ možnosti.

Ocet

Nejlepší způsob, jak odstranit rez z drobných předmětů, je namočit je do octa. Stačí nechat rezavý předmět několik dní namočený a pak ho vydrhnout. V případě potřeby můžete postup několikrát opakovat, dokud veškerá rez nezmizí.

Citron a sůl

Pokud potřebujete odstranit skvrnu od rzi z oblečení, například pokud jste při praní zapomněli v kapse kovovou sponku, nebo z jiné tkaniny, vezměte si na pomoc citron a trochu hrubozrnné soli. Skvrnu od rzi posypte solí a pak na ni vymačkejte polovinu citronu. Nechte hodinu nebo dvě působit a poté skvrnu vydrhněte citronovou kůrou. Nakonec vyperte jako obvykle.

Jedlá soda

Pokud se rez objevila na těžko přístupném místě nebo pevně přichyceném předmětu, vsaďte na jedlou sodu. Stačí smíchat malé množství jedlé sody s trochou vody, aby vznikla pasta. Pastu pak rozetřete na rezavé místo a vydrhněte ji starým zubním kartáčkem. Nechte hodinu nebo dvě působit a pak místo znovu vydrhněte. Na závěr pastu opláchněte a předmět důkladně osušte.

Brambor a saponát na nádobí

I když to zní divně, k odstranění rzi můžete použít též brambor a trochu saponátu na nádobí. Začněte tím, že rozkrojíte brambor napůl a pak vložíte odříznutý konec do mělké misky s trochou jaru. Nechte brambor několik minut namočený. Následně potřete rezavé místo částí bramboru, která byla namočená v saponátu. Jar pomáhá odstranit celkovou špínu, zatímco kyselina šťavelová v bramboře pomáhá narušit rez. Po odstranění rzi předmět důkladně opláchněte a osušte.

Zdroj: onegoodthingbyjillee.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu