Nákup sedací soupravy je většinou jednou z dražších investic do našich domovů. Výběrem nevhodného a nekvalitního kousku za velké peníze si pak můžeme poměrně dost zavařit. Pokud se i vy chystáte na nákup nové pohovky, poradíme vám, jakým nejčastějším chybám při jejím výběru byste se měli vyhnout.
Vybrat si kvalitní pohovku, která bude vyhovovat všem vašim požadavkům, není nic snadného. Taková pohovka musí být vyrobena z kvalitních materiálů, jinak vám rozhodně nebude sloužit dlouhá léta – a kvůli tomu si ji přeci kupujete. Správná pohovka je nejen hezká na pohled, ale také funkční a pohodlná. Jaké chyby při výběru nové pohovky děláte nejčastěji?
Čtěte také: Jak vybrat vhodné prostěradlo
Velikost je třeba znát!
Zařizujete si nový obývací pokoj a velikost pohovky jste se rozhodli vzít odhadem? Chyba! Velikost vaší pohovky bude ovlivňovat nejen váš komfort při sezení či válení se u televize, ale také to, jak se vám bude kolem pohovky pohybovat. Při pohledu na fotku v letáku, případně při rychlé prohlídce v obchodě se vám může zdát pohovka přímo ideální do vašeho obýváku, realita však může být diametrálně odlišná.
Před nákupem pohovky si tedy obývací pokoj pořádně přeměřte a rozmyslete se, jak velkou pohovku si zde můžete dovolit. Při výběru pohovky se pak těchto rozměrů držte – nezapomínejte na to, že pro pohodlný pohyb kolem sedačky potřebujete alespoň 80 cm prostoru, úplné minimum je 60 cm. Pohovku neumisťujte poblíž radiátorů, dveří a oken. Co se týče samotných rozměrů pohovky, zamyslete se nad tím, kolik osob bude na pohovce sedět. Jeden člověk potřebuje kolem 60 cm prostoru.
Nesnažte se šetřit za každou cenu
I když sedačka není tím nejdůležitějším u vás doma, šetřit za každou cenu byste na ní neměli. I když se najdou levné pohovky, které jsou hezké na pohled, co se týče kvality, ta už bude horší. Zejména v případě, kdy takovou pohovku nebudete využívat příležitostně, ale pravidelně. Trhání potahů, prosezené důlky, ale i vrzání patří k nejčastějším problémům u levnějších pohovek. V případě, že si koupíte dražší pohovku, vydrží vám déle než její levnější napodobenina – a proto nezaplatíte až o tolik více. Konstrukce kvalitní pohovky by měla být kovová nebo z tvrdého dřeva (dub, buk). Co se týče čalounění, hledejte pevnější textilie, jako je třeba polyester s vysokým indexem otěru.
Nepřehlédněte: Klíčky jako způsob, jak můžete podpořit svoji imunitu
Pohovku je třeba si vyzkoušet
I když je v současnosti moderní nakupovat všechno přes internet, v případě pohovky se snažte nepodléhat akcím, ale zajeďte si osobně na prodejnu. Zde si pohovku pořádně vyzkoušejte. Nemějte strach si na ni sednout, klidně ale i lehnout. Materiál pohovky by vám měl být příjemný na dotek, mělo by se vám zde i dobře sedět.
Vybíráte podle nevhodného účelu
Spousta lidí si kupuje pohovku s úložným prostorem, protože doma nemají místa nazbyt. To je pochopitelné. Pokud však máte možnost mít úložné prostory jinde, pořiďte si pohovku bez nich. Nevýhodou pohovek s úložnými prostory je méně kvalitní konstrukce, která se snadno prosedí. To samé platí u rozkládacích pohovek. Pro občasné přespání dobrá volba, pro každodenní spánek je však třeba poohlédnout se o modelech k tomu určených.
Autorský text