4 největší zahradnické chyby, kterých se dost možná dopouštíte i vy

Přáli byste se vlastnit zahradu, která bude vypadat jako ty, s nimiž se setkáváte všude na internetu nebo v časopisech? Bohužel vlastníte takovou, která nevypadá ani z poloviny tak dobře? V tom případě se podívejte na čtyři nejčastější chyby, kterých se možná dopouštíte i vy.

Zdroj: pexels.com

Nedostatečné rozvolnění kořenového systému

Jistě si všímáte, že rostliny, které si zakoupíte vypěstované v kontejnerech či květináčích, mají zdeformovaný kořenový systém, který je stlačený pouze na velikost, kterou mu květináč umožní. Zejména u dřevin jde o velmi častý jev. Spousta z nás pak při výsadbě rostlinu z květináče pouze vyjme a přesadí do jámy o velikosti kořenového systému z květináče. To je však chyba.

Chcete, aby se vašim rostlinám dařilo co nejlépe? V tom případě je třeba kořenový systém rozvolnit. A to rukama, ale klidně i lopatkou, záleží na typu rostliny. Nemusíte mít strach, že byste tak rostlině uškodili. Právě naopak. Sice narušíte jemné kořenové vlášení, na druhou stranu se však rostlina rychle zotaví a poroste mnohem lépe. Nemluvě o tom, že dostane konečně tu pravou šanci zakořenit.

Čtěte také: Stavíte plot? Praktické tipy, které vám přijdou při stavbě vhod

Zdroj: pexels.com

Kyselá půda pro kyselomilné rostliny – nijak jinak

Také patříte k těm, kteří se rozhodnou, která rostlina se jim líbí, koupíte si ji, ale divíte se, že se jí nedaří, i když se snažíte? Nakupování bez zjištění informací je jednou z nejčastějších chyb. Proto si o každé rostlině zjistěte dostatek informací předem. Pokud je půda na vaší zahradě kyselá, bude se v ní dařit zejména vřesovitým rostlinám, azalkám, borůvkám či brusince. Všechny tyto rostliny jsou kyselomilné. To tedy znamená, že se jim naopak nebude dařit ve vápenaté půdě, ale ani v zahradní zemině.

Rostlinu sázíme tam, kam nepatří

Koupili jste si rostlinu, která se vám líbila, ale vidíte, že jí to u vás na zahradě nesvědčí? V tom případě si vyberte raději jinou. Je možné, že některým rostlinám nevyhovují světelné nebo půdní podmínky vaší zahrady. Taky je dost možné, že jste si na malou zahradu zasadili něco, co potřebuje prostor – přičemž snahou udržet rostlinu v menších rozměrech ji můžete nenávratně poškodit. Raději dejte přednost rostlinám, o nichž víte, že se jim u vás bude dařit.

Nepřehlédněte: Mšice dokáží ohrozit úrodu na celé zahradě. Jak na ně s chemií i bez chemie?

Zdroj: pexels.com

Sázíte až příliš mnoho druhů rostlin

Sortiment rostlin, stromů a květin je v současnosti tak pestrý, že není divu, když chceme mít ve svých zahradách od všeho něco. Ačkoliv se vám vaše malé a soukromé arboretum může líbit, zahrada s vámi souhlasit nebude. Nikdy do své zahrady nesázejte nic, co se do ní nehodí. Vsázejte na rostliny, které u vás budou mít šanci na život. V ideálním případě vsázejte na méně druhů rostlin, avšak ve větším množství. Jedná se o lepší volbu, než kdybyste měli po pár kusech od desítek druhů.

Stálezelené rostliny mohou být způsobem, jak mít svoji zahradu krásně zelenou i v zimě. Většina Čechů však dává přednost barvám, proto by vám mohla zeleň všude připadat nudná. Její barva se nijak nemění. Není dobré to přehánět ani s barvami, ale ani se zelení. Ideálně vše zkombinujte tak, aby to k sobě ladilo. 

Zdroj: autorský text, zdroj foto: pexels.com

Autor: Nikola Zatloukalová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu