5 důvodů, proč si pořídit morče

Přemýšlíte o pořízení domácího mazlíčka, ale pes či kočka z časových či jiných důvodů nepřipadají v úvahu? Pokud toužíte mít doma zvířátko, které můžete vzít bez problémů do ruky a hladit ho, jedním z nejlepších řešení je morče. Morčata existují v mnoha různých barvách i variantách, krátkosrstá, dlouhosrstá i bezsrstá, například pro alergiky. Oproti jiným oblíbeným hlodavcům, jako je křeček či králíček, mají hned několik výhod.

Jsou inteligentní a učenlivá

Pokud se mluví o inteligenci u hlodavců, většině lidí se vybaví především potkani či krysy, nicméně i morčata jsou velmi inteligentní. Pokud budete dostatečně trpěliví a věnujete jim trochu svého času, můžete je  naučit jednoduché triky, například k vám přijde, když na něj zavoláte jeho jménem. Při „venčení“ na podlaze jim můžete též schovávat kousky zeleniny a ony je budou s nadšením hledat.

Jsou tichá

Morčata v porovnání s mnoha ostatními domácími mazlíčky nevydávají téměř žádné zvuky. Někdy mohou kvičet nebo pískat, především když chtějí přilákat vaši pozornost, ale tyto zvuky jsou spíše výjimečné a krátkodobé. Pokud budete o morče správně pečovat, budete mu věnovat trochu pozornosti a budete dbát na to, aby mělo v kleci vždycky něco k snědku a na hraní, nemusíte se pískání obávat. Naopak když bude morčátko spokojené, může vydávat tiché vrnění.

Zdroj: pixabay.com

Jsou přátelská

Morčata mají obecně přátelskou povahu, na rozdíl od většiny ostatních hlodavců koušou jen ve velmi výjimečných případech. Jsou to společenští tvorové, proto je lepší chovat je například v páru, ale bez problémů lze chovat i jednotlivce. Morčátka, která jsou chovaná o samotě, se často na své majitele „upnou“ více než ta chovaná spolu, a chvíle, kdy jim věnujte svou pozornost a péči, milují a náležitě to dávají najevo.

Jsou mazlivá

Morčata se obecně ráda mazlí. Důležité je naučit se morče správně zvedat z klece, především podložit mu při zvedání jednou rukou jeho zadeček. Jakmile ho zvednete, položte si ho na hruď, kde se bude spokojeně tulit. Při sledování televize si ho můžete položit na ručník na klín a uvidíte, že bude tak spokojené, že často takto i usne. Kromě toho bylo potvrzeno, že hlazení morčat má příznivé účinky i na lidskou psychiku, pomáhá zbavit se stresu či pocitu samoty. Existuje i speciální terapie morčaty neboli caviaterapie.

zdroj: pixabay.com

Jsou nenáročná

Péče o morčata je velmi snadná. Potřebují pouze seno, čerstvou vodu, čerstvou zeleninu a malé množství granulovaného krmiva určeného pro morčata. Pro jejich chov je nejlepší klec s podestýlkou. Vzhledem k tomu, že morčata svou potřebu vykonávají do rohů klece, stačí tak každý den vyčistit pouze rohy klece. Jednou za týden se poté doporučuje kompletní vyčištění. Důvodů pro pořízení tohoto roztomilého zvířátka je samozřejmě mnohem více.

Zdroj: vetstreet.com, mypetguineapig.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu