6 důvodů, proč se vyplatí mít doma kousek křídy

V minulosti jsme se s křídou setkávali takřka na každém kroku. Ve škole se používala k psaní na tabuli, venku jí děti kreslily po chodníku. V dnešní době ale křídy ze životů většiny z nás zmizely. Pokud ale máte doma v šuplíku kousek schovaný, možná budete překvapeni, v kolika různých situacích vám křída může pomoci. A pokud křídu doma nemáte, nezoufejte, není tak těžké ji koupit.

Odstraňuje mastné skvrny

Chcete-li odstranit mastnou nebo olejovou skvrnu na oblečení, není nic snazšího, než si co nejdříve vzít na pomoc právě kousek bílé křídy. Potřísněné místo křídou důkladně potřete, nejlépe ho posypejte malými kousky křídy. Nechte přibližně 10-15 minut působit, křída do sebe mastnotu absorbuje. Následně oblečení vyperte v pračce, jak jste zvyklí.

Pomoc při domácích opravách

Potřebujte doma něco přišroubovat, ale šroubovák vám při pokusu o otočení stále klouže? Potřete jeho hlavičku trochou křídy. Křída by měla zajistit dostatečné tření, které zabrání prokluzování. Vadí vám drobné škrábance, oděrky či rýhy na stěnách? Zamaskujte je pomocí křídy. Uvidíte, že na první pohled nebude téměř nic vidět.

Zabraňuje černání stříbra a korozi dalších kovů

Mějte několik kousků křídy na stejném místě, kde skladujete stříbrné předměty, například šperky či zděděné stříbrné příbory. Křída pomůže absorbovat vlhkost, a tak zabrání černání stříbra. Stejným způsobem můžete křídu ocenit i při skladování nářadí či dalších kovových předmětů například ve vlhké garáži. Stačí do skřínky s nářadím dát i několik kousků křídy.

Udržuje „svěží skříně“

Zavěste malý sáček s křídou do vaší skříně, například ho můžete snadno pověsit na jedno z ramínek. Podobně jako v předchozím případě, křída ve vaší skříni udrží pod kontrolou vlhkost, což pomůže zabránit vzniku zatuchlému zápachu. Pokud tedy například na chalupě chcete nechat přes zimu nějaké oblečení či deky, nezapomeňte k nim přidat kousek křídy.

Zastavuje mravence

Vypadá to, že si váš domov, chatu či chalupu oblíbili mravenci? Můžete jim posypat jejich pachovou cestu, po které k vám proudí, křídou. Uvidíte, že je to spolehlivě odradí.

Pomoc při problémech se zamykáním

Máte nějaký klíč, který se stále zasekává v zámku? Potřete kouskem křídy zuby a špičku klíče a pak klíč několikrát zasuňte a vysuňte ze zámku. Křída pomůže absorbovat nečistoty a vlhkost uvnitř zámku a  mechanismus bude opět hladce klouzat a fungovat.

Zdroj: simplemost.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu