7 potravin, o které byste se se svým psem neměli dělit

Jen málokdo z nás dokáže odolat, když na nás čtyřnohý mazlíček „žumrá“ kousek naší snídaně, svačiny, oběda či večeře. Často si říkáme, že malý kousek přece neuškodí a psím očím podlehneme. Někdy se ale vyplatí být tvrdí a říci ne. Některé lidské potraviny jsou totiž pro psy opravdu nevhodné, a mohou jim dokonce způsobit velké zdravotní potíže.

Čokoláda

Na vrcholu seznamu nevhodných potravin pro psy je ta, o které jste pravděpodobně již slyšeli – čokoláda. Teobromin a kofein, které se v čokoládě nacházejí, jsou totiž pro psy toxické. Čím hořčejší čokoláda, tím více těchto látek obsahuje. Konzumace čokolády může u psa poměrně běžně způsobit zvracení, průjem a nadměrnou žízeň. V extrémnějším případě může vyvolat i abnormální srdeční rytmus a smrt.

Slanina a tučné maso

Potraviny s vysokým obsahem tuku, jako je slanina nebo odřezky masa, mohou u psů způsobit zánět slinivky břišní. Psí slinivka totiž není schopná vyprodukovat dostatek enzymů na jejich strávení. A protože tato masa mají často také vysoký obsah soli, vyvolávají u psů žízeň. Když psi následně vypijí mnoho vody, vede to k nadýmání.

Slané potraviny

Se svými miláčky byste se neměli dělit ani o slané pochutiny typu tyčinky, brambůrky, preclíky či popcorn. Sůl totiž může způsobit stav zvaný otrava sodíkovými ionty, nemluvě o nadměrné žízni nebo močení. Příznaky konzumace příliš velkého množství soli mohou kromě nadýmání, jako je tomu v případě slaniny, zahrnovat i zvracení, průjem, vysokou teplotu a záchvaty.

Sladkosti, pečivo, žvýkačky

Skutečným viníkem, pokud jde o tyto sladkosti, je látka zvaná xylitol. Problém je, že u psů způsobuje prudký nárůst inzulínu, který může vést k poklesu hladiny cukru v krvi. Mezi příznaky, které se většinou objeví do 30 minut, patří letargie, zvracení, ztráta koordinace, křeče a zvracení. Při větším množství požité potraviny může dojít i k selhání jater.

zdroj: freepik.com

Česnek a cibule

I zdánlivě obyčejný a nevinný česnek či cibule mohou pro psy představovat nebezpečí. Nezáleží příliš na tom, zda se jedná o konzumaci v syrovém či vařeném stavu. Cibule a česnek totiž obsahují látky, které při konzumaci většího množství mohou u psů poškodit červené krvinky a vést k anémii.

Hroznové víno a rozinky

Konzumace hroznů a rozinek způsobuje u psů selhání ledvin. K selhání může dojít i při konzumaci poměrně malého množství. K prvním příznakům patří zvracení, nadměrné pití, problémy s močením a letargie.

Mléko, sýry, zmrzlina a další mléčné výrobky

Problém s mléčnými výrobky souvisí s tím, že psům chybí enzym, který by štěpil mléčný cukr. I když někteří psi mléčné výrobky konzumují, mnoho psů laktózu nesnáší. Mléčné výrobky mohou u psů vyvolat zvracení, průjem nebo onemocnění trávicího traktu. Vysoký obsah tuku v některých z nich může vést k zánětu slinivky břišní, stejně jako je tomu u tučného masa.

Zdroj: dogtime.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu