7 překvapivých použití mouky v domácnosti

Mouka je základní ingrediencí pro přípravu většiny druhů pečiva a moučníků. Kromě toho ji používáme k zahuštění omáček či polévek. Nicméně tento na první pohled nepříliš zajímavý bílý prášek můžeme využít i k mnoha dalším věcem v naší domácnosti.

Vyčistí hrací karty

Hrajete rádi prší, kanastu či žolíky a máte balíček karet, který už zjednodušeně řečeno zažil lepší časy? Pomocí mouky mu můžete navrátit zašlou bělost a lesk. Stačí karty vhodit do zipového sáčku s přiměřeným množstvím mouky a dobře protřepat. Po protřepání vyjměte karty ze sáčku a otřete je čistým suchým hadříkem. Mouka pomůže absorbovat vlhkost, mastné zbytky i špínu.

Pomůže při problémech s akné

Pokud potřebujete rychle zatočit s pupínkem, který se objevil na vaší pleti, zkuste si udělat pastu z medu smíchaného s trochou mouky. Naneste pastu na postižené místo a přelepte na noc náplastí. Ráno náplast odstraňte a místo opláchněte. Akné by mělo být díky hojivým vlastnostem medu a vysušujícímu účinku mouky znatelně menší.

Navrátí lesk nerezové oceli

Stejně jako kartám, můžete lesk navrátit i vašim nerezovým příborům či dalším předmětům. Stačí nasypat trochu mouky na čistý suchý hadřík a pak jím nerezovou ocel leštit, dokud se nebude lesknout.

V nouzi nahradí suchý šampon

Pokud vám znenadání dojde váš oblíbený suchý šampon, můžete použít jako jeho náhradu mouku. I mouka má totiž velmi dobrou schopnost absorbovat přebytečnou mastnotu. Před nanesením do vlasů mouku prosejte, budete ji tak moci snadněji rovnoměrně nanášet. Mouku naneste ke kořínkům vlasů pomocí štětečku, nechte přibližně třicet minut působit a poté ji vykartáčujte.

Domácí modelína pro děti

Máte malé děti a přemýšlíte, jak je na chvilku snadno a rychle zabavit? Vyrobte jim z mouky domácí modelínu. Stačí smíchat šálek hladké mouky, půl šálku vody, čtvrt šálku soli, tři lžičky citronové šťávy, dvě lžičky oleje a případně přidat potravinové barvivo pro vytvoření různých barev. Nejprve na pánvi smíchejte mouku se solí, vodou, olejem a citronovou šťávou a za stálého míchání vytvořte hladkou nelepivou hmotu. Po vychladnutí rozdělte na menší části a přidejte několik kapek potravinového barviva.

Urychlí zrání avokáda

V případě, že jste koupili avokádo, které ještě není zcela zralé, můžete s pomocí mouky tento proces urychlit. Vložte avokádo do papírového sáčku, obalte ho v mouce a poté nechte sáček asi dvacet čtyři hodin ležet na kuchyňské lince. Po uplynutí této doby by mělo být avokádo připraveno ke konzumaci.

Znesnadní přístup hmyzu

Rozhodli se do vašeho domu proniknout mravenci? Pokud ano, zkuste jim přístup zamezit tím, že dané místo posypete větším množstvím mouky. Mravenci nemají rádi chuť ani práškovitou strukturu mouky, takže se jí budou snažit vyhnout, kudy to jen půjde, a cestu k vám domů si tak rozmyslí.

Zdroj: simplemost.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu