7 tipů, jak uspořádat vaši domácí knihovnu

Patříte mezi milovníky čtení? V případě, že dáváte přednost klasickým knihám před těmi elektronickými, jsou u vás doma knihy možná téměř všude, kam se podíváte. Zároveň se vám ale může snadno stát, že pak nějakou knihy potřebujete a nemůžete ji najít, i když jste knihovničky a další místa prošli už třikrát. Možná je na čase vaše knihovničky doma protřídit a přeorganizovat. 

Uspořádání knih podle barev

Tato organizace je ideální, pokud jste typ čtenáře, který má tendenci spojovat si určité příběhy s jejich obálkami, nebo pokud se vám prostě jen velmi líbí myšlenka vizuálně výrazných knihoven. Nejlepší na této metodě je, že můžete být velmi kreativní, nemusíte mít nutně celé police s knihami v odstínu jedné barvy, ale můžete zvolit například vzhled duhy, nebo vyzkoušet ombre vzor, nápadům se meze nekladou. Mimochodem v případě takovéhoto uspořádání knihovny vám velmi rády s organizací pomohou i děti.

Uspořádání knih podle žánru

Chcete vždycky vědět, kam po dané knize sáhnout? Pak si knihy uspořádejte podle žánru či tématu, například kuchařky, životopisy, detektivky, historické romány a podobně. Díky této organizaci budete vždycky vědět, kde hledat, až budete potřebovat ukojit svou zvědavost ohledně druhé světové války nebo si budete chtít zpestřit sobotní večer četbou nějakého romantického příběhu. Minimalistické uspořádání knihovničky v tomto stylu může znamenat pouze oddělení beletrie od literatury faktu.

Uspořádání knih podle abecedy

Abecední uspořádání funguje nejlépe, pokud si pamatujete názvy knih a jména autorů více než žánry. Je také ideální, pokud je vaše sbírka knih tak obrovská, že je to v podstatě mini knihovna. Ještě lepší než pocit zadostiučinění, který vám přinese abecední uspořádání knih? Uspokojení, které pocítíte, když se u vás zastaví přátelé, aby si půjčili knihu, a budou přesně vědět, kde ji najdou.

zdroj: pexels.com

Uspořádání knih podle emocí

Velmi osobní organizace knihovny může být založena na tom, jak jste se cítili, když jste knihu četli. Možná vás některé knihy rozplakaly, zatímco u jiných jste se nahlas smáli sami sobě. Možná jste četli knihy tak poutavé, že jste se celé hodiny nehnuli z gauče. Nebo vás některé knihy inspirovaly k tomu, abyste se začali věnovat novým věcem. Případně jste četli knihy, které vám změnily život, a jiné, které na vás vůbec nezapůsobily. Pokud máte sklon k silným emocionálním reakcím na knihy, je tato metoda uspořádání skvělým způsobem, jak kategorizovat a rozlišovat, co jste přečetli.

Uspořádání knih podle velikosti nebo typu obalů

Pokud si potrpíte na detaily, pravděpodobně si pohráváte s myšlenkou uspořádat knihy ve vaší knihovničce podle velikosti nebo výšky. Cílem je vytvořit rovné řady knih, které působí čistě a elegantně. Jinou možností je uspořádání knih podle obalů, rozdělte knihy na ty s tvrdými deskami a na ty s měkkými papírovými deskami.

Oblíbené knihy vpředu a uprostřed

Místo toho, abyste své oblíbené knihy „házeli do jednoho pytle“ se všemi dalšími, a pak zběsile prohledávali police pokaždé, když si je budete chtít znovu přečíst, můžete je vystavit v popředí.

Nebojte se skládat knihy na sebe

Udržovat všechny knihy v úhledných řadách je minulostí. Pokud chcete, aby hrstka vybraných knih vynikla, naskládejte je na sebe. Můžete je skládat na sebe podle tématu nebo velikosti a ponechat tyto „stohy“ samostatně nebo je použít k „narušení“ nudné řady jiných knih. Neexistuje žádný špatný způsob, jak to udělat.

Zdroj: oprahdaily.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu