Pokud rodiče svým ratolestem nedovolí pořídit si psa nebo kočku, přichází obvykle na řadu menší domácí mazlíčci. Jedním z nejoblíbenějších jsou křečci. S představou toho, že jde o malé zvířátko, které navíc žije v kleci, rodiče většinou dětským prosbám podlehnou. Křečci ale nejsou pouze nenároční a roztomilí. Pojďme si o těchto tvorech říci několik zajímavostí.
Křečci a alkohol
Zlatí křečci, kteří společně s džungarskými patří k nejčastěji chovaným druhům, pocházejí původně ze suchých drsných biotopů, které se táhnou od jižního Turecka po severní Sýrii. Jsou známí tím, že v letních měsících si na různých místech ukládají ovoce, kterým se následně živí během zimy. S tím ale souvisí jeden problém. Než se k ovoci opět dostanou, ovoce už zkvasí. Aby ho tak mohli bez problémů konzumovat, mají křečci vyvinutá poměrně velká játra, která jim umožňují rychle metabolizovat alkohol.
Většina křečků je samotářská
V porovnání s dalšími oblíbenými hlodavci, morčaty, jsou křečci mnohem více samotářští. Svého osobního prostoru si cení do té míry, že někdy dokonce bojují s ostatními křečky na život a na smrt, pokud naruší jejich teritorium. Obzvláště se to týká zlatých křečků, ale existují i výjimky. Křečky Roborovské lze chovat v párech s jinými křečky stejného druhu, ale lepší je, pokud jsou příbuzní.
Křečci se umí velmi rychle a skvěle rozmnožovat
Březost různých druhů křečka trvá v průměru pouze v rozmezí 16 až 30 dní, a je tak jednou z nejkratších mezi savci. Zajímavé je, že pokud samice nemají vhodné podmínky pro porod, mohou ho oddálit až o devět dní. Neobvyklé je rovněž to, že jakmile samička porodí, může ještě ten den znovu zabřeznout.
Křečci nejsou noční tvorové
I když se mnohým majitelům zdá, že jsou jejich křečci obzvláště energičtí především v noci, tito malí savci jsou obecně krepuskulární, což znamená, že jsou nejaktivnější za soumraku. Odborníci tvrdí, že důvodem je pravděpodobně proto, že právě tehdy jsou nejaktivnější brouci, kteří jsou přirozenou součástí jejich potravy. Navíc je v této době méně světla, což znamená, že se mohou lépe schovat před případnými predátory.
Špatné kolečko na běhání jim může ublížit
Křečci obecně rádi běhají a domácí křečci nejčastěji běhají v kolečku umístěném v kleci. Pokud jsou však tato kolečka příliš malá, mohou jim způsobovat bolest, problémy s páteří, a dokonce vést k artritidě. Někteří křečci příliš malé kolečko vyloženě odmítají, což vede k nezdravé míře nečinnosti. Nevhodná jsou rovněž kolečka vyrobená z pletiva, protože se v nich mohou zaseknout nebo zranit.
Křečci vidí velmi špatně
Poté, co se křečci narodí, trvá téměř dva týdny, než se jim otevřou oči. Ale i pak jsou v porovnání s mnoha jinými zvířaty v nevýhodě, protože jsou velmi krátkozrací a barvoslepí. Aby tento handicap částečně kompenzovali, používají k orientaci fousky a čich.
Křeček potřebuje rostlinnou i živočišnou potravu
Křečci jsou všežravci, což znamená, že ve volné přírodě se živí rostlinnou i živočišnou potravou. Mnoho lidí ale krmí své domácí křečky pouze granulemi a rostlinnou stravou. Kromě mrkve či jablka je ale vhodné alespoň občas dodat křečkům potřebné bílkoviny například ve formě kousku vařeného vajíčka, kuřecího masa, sušených či čerstvých brouků, larev či kobylek.
Zdroj: mentalfloss.com