Nejen zvířata, ale i rostliny s námi svým způsobem komunikují. Jak poznat, co je trápí?

Mnozí majitelé čtyřnohých zvířecích mazlíčků často říkají, že si se svými miláčky povídají a že si vzájemně rozumí. Napadlo vás někdy, že s námi komunikují i naše pokojové rostliny? Samozřejmě trochu jiným způsobem, ale komunikují. Nejrůznějšími problémy, jako je žloutnutí listů, padání listů či tvorbou drobných pavučinek, nám dávají najevo, že jim něco chybí. Pojďme si dnes tuto řeč rostlin trochu přiblížit.

Když vašim rostlinám žloutnou listy

Velmi častým problémem, se kterým se u pokojových rostlin sekáváme, je měknutí a následné žloutnutí listů. Obvykle za tím stojí naše špatné zalévání, lépe řečeno přílišné zalévání. V touze rostlině prospět dostatkem vody, ji přeléváme. Kromě toho, že nebudete rostlinu zalévat zbytečně často, se vyplatí rovněž zkontrolovat, zda je ve spodní části květináče dostatek otvorů, kterými případně může přebytečná voda vytékat.

Když vašim rostlinám listy padají a hnědnou

Jiný problém představují listy hnědé a suché, jakoby křupavé, které samy od sebe padají. V tom případě naopak vaše rostliny nejspíše zalévat zapomínáte a ony trpí nedostatkem vláhy. V souvislosti s tímto je nutné si uvědomit, že jednotlivé rostliny jsou na zálivku různě náročné. Zatímco některým stačí zalévání jednou za týden, jiné vyžadují alespoň dvakrát či třikrát týdně. Vliv na množství zálivky má rovněž topení či případné používání klimatizace v letních měsících.

Když vašim rostlinám listy blednou

Třetí problém, ke kterému v souvislosti s barvou listů dochází, je jejich blednutí. Listy vypadají jakoby méně zelené či jinak barevné, než by měly za normálních okolností být. V takovém případě je na vině pravděpodobně nedostatek živin. Zkuste takové rostlině dopřát intenzivní péči pomocí nejrůznějších hnojiv, ať již přírodních či umělých. Když se stav rostliny zlepší, rostlinu přesaďte do nové zeminy.

Když se na vašich rostlinách tvoří tenké pavučinky

V případě, že při prohlížení vašich rostlin zjistíte, že mezi jejich listy či stonky se nacházejí jakoby drobné pavučinky, nejčastějším důvodem jsou nejrůznější hmyzí škůdci. Když k takovéto situaci nastane, je vhodné tuto rostlinu co nejrychleji izolovat od ostatních rostlin. Pokud byste tak neučinili, škůdci se snadno rozšíří i na další rostliny v okolí. Na různé typy hmyzích škůdců lze zakoupit různé speciální prostředky, které vám pomohou se jich zbavit. Univerzálním způsobem je rovněž vytvoření roztoku ze směsi vody a alkoholu, kterým stačí rostlinu několik dní potírat. Škůdci by měli do dvou až tří týdnů zmizet.

Zdroj: towergarden.com, abc.net.au

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu