Schodiště – ať už venku, nebo v interiéru, je velmi důležitým stavebním prvkem. Zatímco doma spojuje schodiště jednotlivá poschodí, venku často slouží jako vstup do domu, na balkon či na terasu. Víte ale, co si musíte promyslet před tím, než si nějaké pořídíte?
Venkovní schodiště toho musí narozdíl od toho interiérového vydržet mnohem víc – musí čelit nevyzpytatelným změnám počasí, prudkému dešti, nárazovému a silnému větru. Nemluvě o sněhu a kroupách. Ještě předtím, než si nějaké schodiště sami pořídíte, si nechte poradit od odborníka, jaký typ a materiál pro vás bude nejvhodnější.
Pororošty – méně estetická, ale funkční varianta
Pokud neřešíte to, jak bude schodiště u vás na zahradě vypadat, doporučujeme vám zvážit variantu schodů s celokovovými nášlapy z pororoštů. Pokud budou nášlapy na schodech celoplošné, zůstávaly by na nich dešťové kapky, na kterých byste mohli snadno uklouznout. To samé platí také o sněhu a náledí. Pokud nášlapy budou s otvory, kapky vody, ale i sníh jimi propadnou. Díky tomu se vyhnete každodenní údržbě schodiště.
Čtěte také: Pračka, myčka, mrazák, ocet či soda aneb Tipy, jak vyčistit dětské hračky
Pokud chcete nášlapy, které budou celoplošné – tedy i hezčí na pohled, nesmíte zapomenout na jejich protiskluzovou úpravu. To lze vyřešit různými způsoby – můžete použít jemnou mřížku na povrchu nášlapů jednotlivých schodů, případně plechový výlisek s protiskluzovou úpravou, která zdrsní nášlapné plochy. V případě dřevin se problém s kluzkým schodištěm řeší vyfrézovanými drážkami.
Jaký materiál na venkovní schodiště?
Venku se můžete setkat nejčastěji s celokovovými schodišti, velmi oblíbená je však také kombinace dřeva s kovem. Materiály, které se používají k výrobě venkovního schodiště, musejí být odolné proti venkovním vlivům. Schodiště by mělo být odolné proti korozi, jistě jej nechcete měnit každých pár let. O to, aby schodiště nerezivělo, se postará vhodná povrchová úprava – žárové zinkování, ale i další varianty ochrany.
Nepřehlédněte: Pěstování na balkoně? Víme, čemu se na něm bude dařit
Pokud dáváte přednost kráse přírodních materiálů před kovy, můžete si nechat vyrobit venkovní schodiště ze dřeva. Snažte se ale zaměřit spíše na exotické dřeviny, které jsou zvyklé na venkovní prostředí, které není vždy příliš příjemné. Ideální materiály jsou merbau či bangkirai, jde o materiály z Indonésie a Malajsie. Takové dřevo je tvrdé, odolné, navíc jej neohrozí ani plísně a houby.
Jaký typ schodiště?
Venkovní schodiště může být stejné jako schodiště v interiéru, rozdíl je zejména v použitém materiálu a povrchové úpravě. V menších prostorách, například u domu, kde jsou dva samostatné vstupy – v patře a přízemí, jsou ideální točité schody, které vám ušetří spoustu místa. Jsou vhodné také v případě, kdy máte v patře balkon, z něhož chcete mít vstup do zahrady. Použít můžete také segmentové schodiště, které se skládá z jednotlivých segmentů, které můžete přizpůsobit prostoru. Další variantou je bočnicové schodiště, nosnou konstrukci zde tvoří kovové bočnice.
Jak se starat o venkovní schodiště?
Pokud chcete, aby vám vaše venkovní schodiště vydrželo co nejdéle v nejlepším možném stavu, je třeba se o něj pravidelně starat. Při údržbě se vyhýbejte agresivním prostředkům – posypová sůl kvůli náledí, případně chemikálie na čištění. Jejich působení může schodiště poškodit. V případě, že by se nějaká koroze v průběhu let přeci jen objevila, musíte ji zavčasu obrousit a přelakovat. V případě dřevěného schodiště nezapomínejte na pravidelné natírání nášlapů olejem, který podpoří jejich odolnost.
Autorský text