Alespoň jeden keř rybízu se ještě donedávna nacházel téměř na každé zahradě. Před několika lety z mnoha různých důvodů bohužel vymizel. Dnes se ale zdá, že se naštěstí opět vrací na své místo. Jednou z příčin jsou jistě i prokázané zdraví prospěšné účinky jeho plodů, které jsou z tohoto důvodu označovány jako „superovoce“. Také vás láká vysadit si na zahradě alespoň jeden keř nebo stromek?
Kdy zvolit rybízový keř a kdy stromek?
Jedním z prvních kroků, který v případě rybízu musíte udělat, je rozhodnout se, jaké z jeho variant dáte přednost. Rybíz totiž existuje ve formě keře nebo stromku. Každá forma má své přednosti i možná rizika. Keře mívají bohatší úrodu, lehce se udržují a obvykle déle vydrží. Naproti tomu stromky mívají větší hrozny a nezabírají tolik místa, což oceníte zejména v případě menší zahrady. Pokud jde o nevýhody, stromky vyžadují pravidelné prořezávání a obvykle mají menší životnost, větvičky keřů se naopak musejí podpírat a sklizeň je méně pohodlná.
Proč zvolit rozmanité odrůdy?
V případě, že se rozhodnete pěstovat více rostlin, můžete zkombinovat nejen stromky a keře, ale též různé odrůdy. Díky tomu budete mít zahradu díky červeným, černým a bílým kuličkám nejen barevnější, ale budete se moci z úrody těšit delší dobu. Jednotlivé odrůdy se totiž liší nejen barvou plodů, ale také dobou zrání.
Kdy rybíz vysadit a jak o něj pečovat?
Pro výsadbu rybízového keře či stromku je nejvhodnější dobou konec léta či začátek podzimu. Do vyhloubené jámy je vhodné vložit trochu kompostu a rovněž rýčem narušit stěny jámy, aby kořeny mohly snadněji prorůstat do okolní zeminy. Jestliže chcete mít bohatou úrodu, je vhodné každý rok stromky i keře prořezat. Samozřejmostí by mělo být též pravidelné odstraňování nemocných, napadených, suchých či slabých větví. Prořezávání rostliny navíc ochrání před případným napadením plísněmi. Na jaře rybízu prospějete hnojivem s obsahem dusíku, na podzim naopak s obsahem draslíku. Neméně důležitá je také pravidelná kontrola, zda nedošlo k napadení rostlin nejrůznějšími škůdci.
Jak a proč rybíz konzumovat?
Plody rybízu jsou velmi bohaté na nejrůznější vitamíny, minerály a rovněž antioxidanty. Z vitamínů vynikají malé kuličky především množstvím vitamínu C a vitamínů skupiny B, z minerálních látek manganem, železem a vápníkem. Vzhledem k uchování co největšího množství těchto zdraví prospěšných látek je nejlepší rybíz konzumovat především v syrové podobě, například s jogurtem. Kromě toho si z něj ale samozřejmě můžete upéct chutný koláč, připravit šťávu nebo marmeládu.
Zdroj: growveg.com, gardenersworld.com