Snažíte se svůj domov udržovat v co největší čistotě? Pravidelně umýváte toaletu, otíráte kliky u dveří, ale také všechny vypínače? Pak byste měli vědět, že je spousta dalších míst, na kterých se to hemží nejen viry, ale i bakteriemi. A některá z těchto míst by vás ani nenapadlo hledat. Která to jsou?
Na co zapomínáte v koupelně?
Pokud jste až do nynějška uchovávali svůj zubní kartáček v kelímku poblíž umyvadla, měli byste s tím přestat. Zajděte do obchodu a nezapomeňte si pořídit antibakteriální krytky, které vaše kartáčky ochrání před bakteriemi ze vzduchu. Pokud je pořizovat nebudete, alespoň je schovejte do skříně. A proč?
Čtěte také: Jak zařídit obývák, který budete milovat
V případě, že máte koupelnu spojenou s toaletou, dochází při splachování k rozšiřování aerosolí vytvořených z kapiček vody, moči a exkrementů, které mohou skončit právě na vašem kartáčku. A to vám za problémy se zuby a dásněmi jistě nestojí.
Předložky, které máte před vanou či sprchou, je třeba nechat vyschnout, podlahu setřete. V případě, že trpíte na kožní problémy, jako jsou mykózy, byste se o předložku neměli s nikým dělit.
Nezapomínejte na kuchyni
Dalším semeništěm bakterií e houbička na nádobí – tu byste měli měnit každý týden. Drátěnku používejte maximálně měsíc, hromadí se v ní zbytky jídel, které z ní nevymyjete. Kuchyňský dřez můžete dezinfikovat octem – octová voda je vhodná také k dezinfekci kuchyňských prkének.
Nepřehlédněte: LED osvětlení: Proč ho najdeme téměř všude a jaké jsou jeho hlavní přednosti?
Ručníky a utěrky perte maximálně po třech dnech používání, minimálně při teplotě 60°C. Nepoužívejte aviváž, jinak ručníky ztratí svoji hebkost. Naopak budou tuhé a hrubé. Současně by mohly přestat sát.
Pozor na kočičí toaletu
Máte doma kočku? V tom případě tam máte také kočičí toaletu – exkrementy z ní je třeba vybírat pravidelně každý den, podestýlku je třeba měnit také pravidelně. Alespoň jednou do měsíce je třeba kočičí toaletu dezinfikovat. Ideální je pořídit toaletu, která je uzavřena. Kočka bude mít soukromí a ven se nedostane víc bakterií, než je nezbytně nutné.
Nezapomínejte na vás mobilní telefon
Dalším místem, které je plné bakterií, je mobilní telefon. V rukách jej držíme téměř non stop, i proto je třeba jej pravidelně čistit. Věděli jste, že se na mobilu nachází více bakterií než na záchodovém prkénku? Mobilní telefon můžete čistit se speciálním sprejem na to určeným, případně se suchým hadříkem, s nímž mobil otřete, aby byl suchý.
Boty? Jsou plné bakterií
Pokud se chcete vyhnout tomu, že si domů nanosíte bakterie na botách, bylo by ideální boty po každé vaší vycházce otřít vlhkým hadříkem a schovat do botníku. Pozor si dejte také u kabelky – během dne jste ji pokládali všude možně, proto by rozhodně neměla patřit na kuchyňskou linku či jídelní stůl.
Autorský text