Jen tak je někdo doma nemá a všichni vám je budou závidět. Vůbec se nemusíte obávat pěstování těchto úžasných a zajímavých rostlin, jakými masožravky bezpochyby jsou. Většina lidí má z jejich pěstování doma strach a obávají se, že jsou příliš choulostivé, a že je potřeba je každý den krmit – opak je pravdou. Jde přitom o málo náročné rostliny a věřte, že s mnohými našimi pokojovkami si dáte daleko více práce.
Stačí voda a světlo
Masožravé rostliny v přírodě rostou na vlhkých místech plných sluníčka. Pokud jim dáme doma stejné podmínky, budou si spokojeně růst a nic víc potřebovat nebudou. Stačí, když jim i doma zajistíme stále dostatečně vlhký substrát a dostatek světla a bude se jim skvěle dařit. Květináč s masožravkou by měl vždy stát v mističce, kde bude alespoň jeden centimetr vody.
Až vodu rostlina vypije, je potřeba ji zase dolít a tak pořád dokola. Pokud necháte nedopatřením masožravku vyschnout, už ji jen těžko zachráníte. Dostatek světla je pro ně také důležitý, snesou i přímé sluníčko. Na okenním parapetu se jim tak bude líbit v každém ročním období.
Opravdu se musí krmit?
Myslíte, že je potřeba každý den rostlině házet mouchu, mravence nebo jiný druh hmyzu? To opravdu nemusíte. Hmyzí chod je pro masožravku totiž jen něco jako doplněk stavy – jako třeba pro nás vitamíny. Hmyz rostlině dodává vitalitu, krásu a podporuje kvetení. Přežije ovšem i bez něj – pokud má již zmíněný dostatek vody a světla. Pokud má možnost, jistě, že si nějaký ten drobný hmyz chytí – a to především v létě. Své masožravce občas můžete přilepšit i vy sami – ale jeden hmyzí kousek za týden bude bohatě stačit.
Který druh si vyberete?
U nás jsou nejčastěji pěstovanými druhy masožravek mucholapka, rosnatka nebo láčkovka.
- Mucholapka podivná je u nás nejběžněji pěstovanou masožravkou. Rostlina vytváří růžice o průměru 15 až 30 cm. Její květy mají velikost asi 3 cm. Na okraji listů mucholapek je tenká vrstva nektaru a tak lákají svou kořist.
- Rosnatka je masožravka vyskytující se po celém světě. Na jejích dlouhých stoncích vyrůstají květy, které mohou být bílé nebo červené. Na listech má výčnělky, na kterých se tvoří kapičky nektaru – jakmile se hmyz chytí, obalí se slizem a už neunikne.
- Láčkovka má dvě podoby a roste jako popínavá liána a přízemní růžice. Jejich láčky mají tvar konvice s hladkým hrdlem, který obsahuje nektar – hmyz tak láčkovce sklouzne přímo dovnitř a tam už na něj čekají trávící šťávy.
Každá z nich je zajímavá a originální – kterou si domů pořídíte vy?