Chuť a vůni kávy milujeme téměř všichni. Víte, jak ji správně skladovat?

Káva patří mezi celosvětově nejoblíbenější nápoje. Někdo ji pije k snídani, někdo až dopoledne v práci, jiný si jí dopřává jako součást odpočinku po náročném dni, když přijde domů. O pozitivním či negativním vlivu pití tohoto nápoje na naše zdraví bylo již napsáno mnohé. My se ale dnes zaměříme na něco jiného. Jak zabránit tomu, aby kvalitní káva nevyčichla a aby si co nejdéle uchovala své vlastnosti.

Skladování celých kávových zrn versus skladování namleté kávy

Odborníci se shodují, že nejchutnější šálek kávy je připraven z čerstvě namletých zrn. Čím delší doba uplyne mezi mletím a přípravou kávy, tím je pravděpodobnější, že zrna začnou oxidovat, takže káva bude mít méně aromatickou a plnou chuť. Pokud tedy patříte mezi milovníky kvalitní kávy, je vždy lepší kupovat celá kávová zrna a sami si je namlít až těsně před plánovaným vařením kávy. Obecně jde při skladování kávových zrn i mleté kávy o totéž, zamezit kontaktu se vzduchem, vlhkostí, světlem a teplem.

zdroj: pixabay.com

Skladování v sáčku versus skladování v dóze

Chcete-li uskladnit zbytky celých zrn, nejjednodušším způsobem je nechat je ve speciálním obalu, v němž jsou zrna většinou dodávána. Fólií vyložené sáčky s jednosměrným ventilem totiž pomáhají zabránit přístupu kyslíku a vlhkosti, které způsobují „vyčpění kávy“, ale zároveň umožňují únik oxidu uhličitého, který se vylučuje z čerstvě upražených zrn. Pokud jste kávová zrna zakoupili v papírovém sáčku nebo jiném typu obalu bez jednocestného ventilu, je nejlepší je přesypat do čisté a suché neprůhledné vzduchotěsné nádoby a uložit na chladném místě mimo dosah přímého slunečního světla.

Pokud dáváte přednost pohodlí předem namletých zrn, opět záleží na obalu, ve kterém jste kávu koupili. Pokud se jedná o speciální obal s jednostranně propustným ventilem, není nutné kávu přesypávat. Pokud se jedná o papírový sáček či skleněnou dózu s plastovým víčkem, je lepší kávu přesypat do čisté a suché, neprůhledné a vzduchotěsné nádoby a skladovat na tmavém a chladném místě. Pří výběru dózy věnujte pozornost také tomu, aby její objem co nejvíce korespondoval s množstvím kávy.

zdroj: pixabay.com

Skladování v ledničce versus skladování v mrazáku

Káva je hygroskopická neboli schopná absorbovat do sebe nejrůznější pachy a vlhkost. Z tohoto důvodu je tak její skladování v ledničce naprosto nevhodné. Vlhkost a rozmanité pachy, které se v ledničce nacházejí, totiž mění chuť kávy a káva rychleji ztrácí čerstvost.

Pokud jde o zmrazení zrnkové kávy, odpověď není tak černobílá. Většina odborníků sice zmrazení kávy nedoporučuje, ale nejsou ani proti němu, zejména pokud potřebujete kávu skladovat delší dobu. Mrazit by se ale měla pouze neotevřená balení zrnkové kávy. Otevřený sáček s kávou, už do mrazáku nevracejte. Zajímavostí je, že před mletím se kávová zrna nemusí nikterak rozmrazovat.

V neposlední řadě nezapomeňte na to, že při nákupu kávy byste měli pokud možno věnovat pozornost nejen datu spotřeby, ale také datu jejího pražení. Běžné obchody bohužel toto datum často neuvádějí, pražírny a kavárny, které kávu prodávají ano.

Zdroj: mydomaine.com, taylorlane.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu