Stropní vytápění je efektivní, ekonomické a ekologické aneb proč neplatí mýtus, že teplo se drží u stopu

O podlahovém vytápění jste již určitě slyšeli. Nyní se ale stává velmi oblíbeným a vyhledávaným trendem vytápění opačné – stropní. Nejčastěji je realizováno elektrickými topnými fóliemi a oproti jiným formám vytápění, podlahovým nebo pomocí radiátorů, s sebou přináší celou řadu výhod. Používá se nejen v domácnostech, ale také v kancelářských budovách nebo nemocnicích.

Princip sálání tepla

Stropní vytápění funguje na principu sálání tepla. V tomto případě tak nedochází primárně k ohřevu vzduchu, ale předmětů a ploch, od kterých se pak vzduch následně ohřívá. Nejprve se po zapnutí tohoto vytápění zvyšuje povrchová teplota stropu. Ve chvíli, kdy je povrchová teplota stropu vyšší než teplota okolí, začne docházet k sálání tepla. Sálání tohoto tepla navíc není narušováno či blokováno žádnými předměty, jako tomu je například u podlahového topení. Tím se začne oteplovat podlaha, nábytek, stěny a další předměty, na které teplo dopadá. Od těchto ploch a předmětů se následně ohřeje vzduch. Mnohá měření totiž prokázala, že je účinnější než vytápění podlahové či prostřednictvím radiátorů.

Zdravější vzduch uvnitř místnosti

Stropní vytápění nevytváří téměř žádné proudění vzduchu. To znamená, že ve vzduchu cirkuluje méně alergenů. Tuto výhodu stropního vytápění ocení zejména lidé, kteří trpí alergií na prach. Stejně jako u podlahového vytápění se rovněž aktivně předchází vzniku plísní, protože rovnoměrným vytápěním velkých ploch se zabraňuje vzniku chladových mostů v rozích místností nebo v blízkosti oken. Stropní vytápění vytváří příjemné a zdravé vnitřní klima i ve starých budovách.

Lepší design bez omezení i možnost chlazení v parném létě

Další výhodou stropního vytápění je jeho neviditelnost. Žádné radiátory nenarušují vzhled interiéru. V porovnání s podlahovým vytápěním s sebou to stropní nepřináší žádná omezení z hlediska volby podlahové krytiny či rozmístění nábytku. V neposlední řadě existují systémy, které umožňují v letních měsících stropní vytápění využívat jako systém chlazení.

Zdroj: flexiro.de, variotherm.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu