Zavítal k vám na zahradu ježek? Pokud bydlíte v centru města, možná vás to trochu překvapilo. Po prvotním překvapení se ale vyplatí jednat, ježci jsou totiž na zahradě velmi vítanými hosty, kteří vám pomohou zbavit se hned několika druhů škůdců. I díky nim tak bude vaše zahrádka nejen hezčí, ale poskytne vám i bohatší úrodu.
Ježci a škůdci
Jedním z důvodů, proč jsou ježci někdy označováni jako „přátelé zahrádkářů“, je především skutečnost, že jsou neuvěřitelnými hubiteli rozmanitých škůdců. Živí se různými bezobratlými živočichy, jako jsou brouci, housenky, larvy či slimáci, kteří v případě přemnožení mohou pro vaši zahradu představovat nemalý problém. Díky ježkům, kteří jejich populaci udržují pod kontrolou, se ale této pohromy nemusíte obávat.
Plot umožňující přístup
Jednou z nejdůležitějších věcí je zajistit ježkům „přístupová místa“, kterými by se do naší zahrady mohli dostat. Navzdory své malé velikosti a podsaditému vzrůstu se ježci každou noc pohybují až na vzdálenost dvou kilometrů a hledají potravu, partnery, místa k hnízdění či k přezimování. V naší stále více zastavěné krajině to znamená, že potřebují cestovat i ze zahrady do zahrady, což však nemohou dělat, pokud je jejich cesta zablokována. Ploty s hlubokými betonovými základy jsou pro ježky nepřekonatelnou překážkou.
Kompost jako ježčí ráj
Ježci milují především zahrady, na kterých se nachází kompost. Ten je skvělým domovem pro všechny druhy volně žijících živočichů, zejména hmyzu a bezobratlých. Kromě potravy je pro ježky kompost rovněž ideálním místem k přezimování a hnízdění. Nemáte-li kompost, nechte ježkům na zahradě v koutě alespoň hromádku starých větví, listí a trávy. Ježek je noční tvor a potřebuje se přes den mít kde ukrýt. Koupit se dnes dají i speciální ježčí domečky.
Poskytněte jim potravu a vodu
Ježci se ve volné přírodě živí hlavně bezobratlými živočichy, ale vzhledem k tomu, že se jejich přirozené zdroje potravy zmenšují, můžete jim umístěním doplňkové potravy na vaší zahradě pomoci doplnit v případě potřeby jejich energetické zásoby. Kromě speciálně vytvořených krmiv lze použít také konzervy a granule pro kočky. Velmi ježkům prospějete též obyčejnou miskou s vodou, často totiž trpí nedostatkem přírodních zdrojů vody. Naopak jim nikdy nedávejte mléko.
Pozor na jezírko
Jezírko představuje na jednu stranu skvělou možnost, jak přirozeně zvýšit počet volně žijících živočichů na vaší zahradě. Jezírka přilákají nejen rozmanitý hmyz, ale také ježky. Ti se u nich zastaví, aby se napili a najedli. Důležité ale je vytvořit jezírko s mírně se svažujícími bočními stěnami nebo s oblázky, aby ježci mohli v případě potřeby z jezírka bez problémů vylézt a neutopili se
Ježci v přírodě
Ve volné přírodě došlo za posledních několik let bohužel k úbytku ježčí populace. Důvodů je hned několik, především intenzivní doprava, úbytek přirozené potravy i úkrytů, intenzivní zemědělství či urbanizace. Vliv má také změna klimatu. Teplejší počasí probouzí ježky ze zimního spánku častěji než obvykle, a často navíc bohužel dříve, než je v okolí dostatek potravy, která by je uživila. I to jsou důvody, proč bychom ježkům, kteří zavítají na naši zahradu, měli pomoci.
Zdroj: hedgehogstreet.org, countryliving.com