Je samozřejmé, že v každé domácnosti musí být alespoň jedna toaleta. Zatímco někteří tvrdí, že toaleta by měla být přímo v koupelně, jiní se domnívají, že by měla mít samostatnou místnost. Konkrétní umístění toalety tak může být předmětem debat majitelů domů, projektantů i stavitelů. Při rozhodování, kam toaletu umístit, obvykle hraje roli mnoho faktorů, především soukromí, hygiena či prostor.
Výhody oddělené toalety a koupelny
V minulosti v našich podmínkách jediná možnost, která zůstává i dnes pro mnohé preferovanou variantou. Jednou z často zmiňovaných výhod, které oddělená toaleta poskytuje, je dostatek soukromí. Toaleta je autonomní uzavřenou místností, kde vás v případě potřeby nikdo neruší. To se skvěle hodí především v případě, že se o jednu koupelnu musí dělit početnější rodina. Jedna osoba v tomto případě může použít toaletu, aniž by omezila přístup do koupelny ostatním. Další často zmiňovanou předností oddělených místností je také větší hygieničnost. Veškeré bakterie uvolňované do vzduchu při splachování toalety totiž zůstanou pouze v prostoru toalety.
Nevýhody oddělené toalety a koupelny
Samostatná toaleta má také některé drobné nevýhody. Většinou jde o poměrně malou místnost, což může u některých osob vytvářet nepříjemný stísněný pocit. Těsný prostor může rovněž ztížit úklid a čištění, například když se snažíte dosáhnout na podlahu za toaletou.
Výhody společné toalety a koupelny
V kombinovaném uspořádání toalety a koupelny je toaleta ve stejné místnosti jako sprcha, umyvadlo a další vybavení, což v případě potřeby umožňuje snadný přístup ke všemu. Plusem je i to, že kombinovaná koupelna je obvykle mnohem větší než samostatná koupelna. Tento přidaný prostor může dodat místnosti vzdušnost a příjemnější atmosféru, což je ideální, když chcete v koupelně například na konci dlouhého dne relaxovat ve vaně.
Nevýhody společné toalety a koupelny
Stejně jako v případě odděleného WC má však i toto uspořádání své nevýhody. Vzhledem k tomu, že toaleta sdílí prostor se zbytkem koupelny, je těžší například omezit případný zápach. To může představovat problém, pokud potřebuje stejnou koupelnu používat více osob najednou. Osoba používající toaletu má také minimální soukromí, například když se někdo jiný potřebuje v koupelně třeba jen umýt ruce. Hygiena může být u tohoto stylu koupelny také problémem. Při každém spláchnutí toalety se mohou do vzduchu šířit bakterie, které se poté dostanou do prostoru celé koupelny, tedy například i na zubní kartáčky či pouzdra kontaktních čoček, které máme na umyvadle.
Kompromis
Nemusíte se obávat, že toaleta se stane dominantou místnosti. V mnoha případech, v závislosti na uspořádání místnosti, můžete toaletu skrýt tak, aby nebyla první věcí, kterou po otevření dveří uvidíte. Oblíbené je například umístění funkční stěny, polopříčky, zástěny či posouvacích dveří, které oddělí toaletu od zbytku koupelny, a to i v případě, že není zcela uzavřená. Tento přístup překlenuje mezeru mezi dvěma základními variantami koupelny a pomáhá minimalizovat mnohé nevýhody.
Správné řešení?
Neexistuje žádný správný nebo špatný způsob, jak navrhnout koupelnu. Záleží jen na vašich potřebách a preferencích. Pokud například žijete sami, nebude vás nedostatek soukromí tížit, může být ale větším problémem, pokud koupelnu sdílí pět lidí. Stejně tak jsou prostorová omezení méně výrazná ve větších domech než v malých bytech. V úvahu je nutné vzít též stávající vodovodní rozvody, protože mohou omezovat možnosti, se kterými můžete pracovat.
Zdroj: thebathoutlet.com, perfectbath.com