Pro někoho je zahrada plná hmyzu noční můrou. S jistotou však lze říci, že přítomnost hmyzu nemusí být nutně důvodem k obavám. Ve skutečnosti naší zahradě škodí jen malé procento příslušníků hmyzí říše, mnohem více z nich jí naopak prospívá. Přítomnost hmyzu na zahradě můžete podpořit tím, že mu poskytnete příznivé podmínky k životu. Můžete to udělat například vysazením keřů a stromů, které hmyzu poslouží jako úkryt, nebo třeba ponecháním hromádky větviček a listí v rohu zahrady. Pokud chcete mít zahradu na pohled čistou a elegantní, můžete postavit hmyzí hotel.
Co je to hmyzí hotel?
Hmyzí hotel je někdy označován též termínem hmyzí domek. Jedná se o různorodou konstrukci z přírodních nebo recyklovaných materiálů, která napodobuje přirozené prostředí, ve kterém rozmanitý hmyz žije. Hmyzí domky se vyrábějí v různých tvarech a velikostech a obsahují různé typy prvků, které vyhovují potřebám konkrétních druhů hmyzu. Jakmile tento hmyz domek objeví, zahnízdí se v něm a rozmnoží se.
Proč mít na zahradě hmyzí domek?
Hmyz je považován za základ ekologické rovnováhy. Hmyzí domek zvyšuje biologickou rozmanitost hmyzu v oblasti a přirozeně napomáhá různým procesům, jako je tvorba půdy, recyklace živin či opylování. Z hlediska opylování se v hmyzím hotelu mohou zabydlet samotářské včely a také řada dalších opylovačů, jako jsou motýli, můry a některé druhy brouků. Kromě toho neustálá přítomnost určitého druhu hmyzu na vaší zahradě může působit jako skvělá prevence před určitými škůdci.
Kam hmyzí hotel umístit?
Hmyzí domek by měl být umístěn nejlépe v rohu zahrady, pokud možno co nejdále od vchodu do vašeho domu. Tímto způsobem hmyz nebude rušit vás a vy nebudete rušit hmyz. Vhodné je domek přišroubovat na sloupek, dřevěné pilíře nebo zavěsit na strom. Záleží na velikosti a typu domku. Nezapomeňte na to, že hmyzí hotel vyžaduje čas od času kontrolu, například zda nezačal na některém místě plesnivět, a jednou ročně též výměnu výplně.
Jak domek pro hmyz vyrobit?
Hmyzí hotel se dá v dnešní době velmi snadno koupit, ale pokud jste kutilové, není nic složitého na tom, vyrobit si ho sami. Většinou se na jeho výrobu používají různá prkna, dřevotříska či desky. S jejich pomocí vytvoříte požadovaný tvar, který může, ale nemusí připomínat domeček. Důležité je nezapomenout na to, aby byl domek dostatečně hluboký, většinou se doporučuje mezi 20-40 cm, a měl stříšku, která ho bude chránit před deštěm.
Jednotlivé části následně vyplňte rozmanitými přírodními materiály, jejich vhodným výběrem ovlivníte, jaký hmyz se vám do domečku nastěhuje. Nejčastěji se používá suchá tráva, mech, kůra, sláma, drobné větvičky a klacíky, šišky, žaludy, kaštany, bukvice a podobně. Tento materiál pak zafixujte pomocí pletiva.
Zdroj: environmentbuddy.com