Chystáte si domov zkrášlit akváriem? Pozor na tyto časté chyby!

Mít doma akvárium se lidé často rozhodnou nejen z důvodu, že mají slabost pro rybičky, ale také proto, že touží po netradiční dekoraci do svého obývacího pokoje. Je pravdou, že akvárium může být opravdu krásnou dekorací, ale jen za předpokladu, že víte, jak se o něj správně starat. Pokud s akvaristikou začínáte, dejte si na začátku pozor na tyto časté chyby.

Začínáte s příliš malým akváriem

Mnoho začátečníků si myslí, že malá nádrž se snadno zařizuje i udržuje, vypadá drobně a atraktivně. Pravdou ale je, že malá akvária jsou na údržbu překvapivě náročnější než akvária větších velikostí, a tak nejsou pro začátečníky příliš vhodná. Ve větších akváriích bývají podmínky stabilnější, a pokud se něco začne „kazit“, máte více času na nápravu.

Nákup rybiček ve stejný den jako nákup akvária

Častou chybou začátečníků je, že chtějí mít akvárium krásné co nejdříve, a tak si do něj hned koupí i rybičky. To je ale špatně, nově založené akvárium by mělo být v provozu alespoň dva až tři týdny předtím, než do něj dáte první rybičky.

Příliš mnoho rybiček v novém akváriu

I když s nasazením rybiček do akvária počkáte, neznamená to, že jich do něj můžete ihned dát desítky. Nové akvárium je „biologicky čistý štít“. Mikrobi, kteří filtrují vodu a vytvářejí rovnováhu v akváriu, nejsou ještě zcela usazeni a náhlé přetížení „rybím odpadem“ může způsobit, že hladina toxického amoniaku a dusitanů stoupne na nebezpečnou až smrtelnou úroveň.

zdroj: freepik.com

Pamatujte také na to, že existuje však určitý limit, kolik ryb se do akvária vejde, bez ohledu na to, jak je velké nebo jak účinný je filtr. Mnoho rybiček po zakoupení vyroste a některé ryby jsou teritoriální, a pokud se cítí ve stresu kvůli velkému množství ostatních rybiček, stávají se agresivními.

Překrmování

Další klasickou chybou nováčků je to, že své rybičky příliš krmí. Pamatujte si, že krmit stačí jednou denně a veškerá potrava by měla být spotřebována do dvou minut. Nesnědené krmivo může znečistit vodu a způsobit zvýšení hladiny amoniaku a dusitanů.

Koupě příliš malého filtru

Akvárium nemůžete přefiltrovat příliš, ale je poměrně snadné ho přefiltrovat nedostatečně. Většina akvarijních filtrů je dimenzována podle toho, kolik litrů vody akvárium pojme. Tento systém hodnocení většinou funguje dobře, nicméně akvária s větším počtem rybiček nebo akvária s dravými rybičkami či těmi, které produkují velké množství odpadu, by měla být vybavena vícenásobnými filtry. Nejlepších výsledků dosáhnete, když si pořídíte filtr určený pro akvárium o něco větší, než je to, které vlastníte.

Necháváte akvárium stále osvětlené

Stejně jako všichni živočichové i rybičky potřebují dobu odpočinku, která by měla být každý den stejná. V přírodě je cyklus den/noc poměrně stálý, zejména v tropech, odkud mnoho rybiček pochází. Neustále zapnuté akvarijní světlo rybičky stresuje a přispívá k růstu řas. Snadný způsob, jak zajistit stálý světelný cyklus, představuje připojení akvarijního světla na časový spínač. Pokud akvárium používáte jako noční světlo v dětském pokoji, vypněte světlo a zatáhněte závěsy během dne, abyste rybám simulovali noční čas.

zdroj: pixabay.com

Nadměrné čištění

Při prvním založení akvária je biologická rovnováha křehká a nestabilní. Vyvarujte se přílišného drhnutí, vysávání štěrku nebo čištění filtru, když to není potřeba, protože tak můžete snadno zničit prospěšné bakterie a narušit rovnováhu. Pokud se vám zdá, že vaše akvárium nebo filtr potřebují vyčistit během prvních dvou až tří týdnů po založení, může být filtr příliš malý, nebo máte příliš mnoho ryb, nebo je překrmujete.

Doplňování vody místo výměny vody

Pokud to děláte často a nahrazujete tím pravidelnou výměnu vody, dochází v akváriu k hromadění znečišťujících látek a k poklesu pH. To rybičky stresuje a jsou náchylnější k nemocem. Obecně se doporučuje vyměňovat 10 % vody v akváriu každý týden nebo 25 % každé dva týdny.

Nepoužívání živých rostlin

Mnoho začínajících akvaristů často dává před živými rostlinami přednost těm umělým, protože si myslí, že péče o akvárium tak bude jednodušší. Není to ale tak úplně pravda. Živé rostliny pomáhají minimalizovat množství dusičnanů a zároveň okysličit vodu. Další výhodou vysazování akvarijních rostlin je, že pomáhají předcházet tvorbě řas, protože se živí stejnými živinami.

Zdroj: fishkeepingguide.net

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu