Zatímco v minulosti mnoho lidí boty po příchodu domů nechávalo na zemi za dveřmi, v poslední době se většina z nás přiklání k tomu mít v předsíni botník, do kterého je ukládáme. Náš domov totiž vypadá na první pohled uklizeněji. Problémem je, že botníku se může po určité době zmocnit poměrně nepříjemný zápach. Na jednu stranu je to samozřejmě normální, na stranu druhou se vyplatí znalost několik triků, které nám ho pomohou odstranit či alespoň zmírnit.
Ocet
Častou příčinou nepříjemného zápachu je pot a rozkládající se bakterie, které způsobují nejen zápach nohou, ponožek či obuvi, ale též botníku. Stěny botníku totiž tímto zápachem mohou časem nasáknout. Bílý vinný ocet má skvělé dezinfekční vlastnosti, které navíc zamezují nepříjemným pachům. Stačí smíchat trochu octa s vodou a všechny police a přepážky v botníku tímto roztokem důkladně omýt.
V případě, že je váš botník z materiálu, který není omyvatelný vodou, můžete využít ocet jiným způsobem. Dovnitř botníku umístěte misku s octem, botník zavřete a nechte ocet uvnitř přibližně hodinu působit. Poté misku vyjměte. Zpočátku se vám zápach octa bude zdát poměrně silný, ale brzy uvidíte, že se začne rozptylovat a společně s ním zmizí i nepříjemný zápach botníku jako takového.
Jedlá soda či sáček s čajem
Dalším skvělým pomocníkem k odstranění zápachu, nejen z botníku, je jedlá soda. Opět stačí jedlou sodou posypat jednotlivé části botníku, nechat půl hodiny působit a poté zbytky jednoduše vysát. Výborným pomocníkem může být také suchý čajový sáček. Po použití sáček s čajem nevyhazujte, nechte ho uschnout a poté jej nechte v botníku nebo ho umístěte do bot jako takových.
Větrání, bylinky, citrusy i káva
Vzduch obecně pomáhá rozptýlit všechny nepříjemné pachy. Snažte se tedy přirozeně větrat svůj botník i domácnost obecně. Zkuste také umístit do botníku snítku bazalky, šalvěje, levandule nebo trochu mleté kávy. Slupky citrusových plodů, jako jsou pomeranče, citrony či grapefruity, též skvěle pohlcují nepříjemné pachy. Umístěte je do botníku a uvidíte, že mu vdechnou svěží vůni.
Pozor na vlhko
Celý prostor botníku, a boty v něm uložené, udržujte v suchu, protože vlhkost přispívá ke vzniku nepříjemného zápachu. Boty tak do botníku nedávejte nikdy vlhké, před uložením se doporučuje nechat je nějaký čas vyvětrat na vzduchu. Pokud jeden konkrétní pár bot pravidelně zapáchá, posypte vnitřek obuvi jedlou sodou, případně naplňte pár starých ponožek jedlou sodou nebo kávovými zrny a vložte dovnitř bot.
Difuzéry
Pokud vás tyto domácí triky na odstranění nepříjemného zápachu botníku nepřesvědčily, můžete vyzkoušet rozmanité difuzéry a odstraňovače zápachu, které nejen vydávají rozmanitou vůni, ale obsahují též složky, které pohlcují a eliminují nepříjemné pachy.
Zdroj: homeanddecor.com.sg, eromarket.com.my