Úklid spíže: Jak poznat, že je nejvyšší čas některé trvanlivé potraviny vyhodit?

Ve spíži či špajzu skladujeme často neskutečné množství věcí, není se proto čemu divit, že občas poněkud zapomeneme, co v ní vlastně máme. Navíc mnoho z nás dělá dvě časté chyby. Věci z originálních obalů, na kterých se nachází datum spotřeby, přesypáváme do nejrůznějších dóz či sklenic a nově zakoupené potraviny dáváme na police tak, že jimi ty dříve zakoupené zasouváme hlouběji do skříňky. Jaké informace by se vám tedy mohly hodit, pokud se v rámci předvánočního úklidu rozhodněte protřídit i spíž?

Prášek do pečiva

Otevřené sáčky s kypřicím práškem a jedlou sodou časem ztratí svou kypřicí schopnost, což může být pro následné pečení velký problém. Kypřicí sílu otevřených sáčků ale naštěstí můžete před použitím jednoduše otestovat. Malé množství jedlé sody smíchejte s octem nebo malé množství prášku do pečiva s horkou vodou. Pokud se vytvoří pěna a bublinky, znamená to, že jsou stále dostatečně čerstvé na pečení.

Quinoa, špalda či hnědá rýže

Trvanlivost obilovin, jako je i quinoa a špalda, do značné míry závisí na obsahu tuku. Teplo, vzduch a vlhkost jsou tři hlavní nepřátelé zrn, neboť způsobují jejich žluknutí. Skladujete-li tak ve spíži celá zrna, jejich kvalitu vám může napovědět vůně. Zrna by měla vždy vonět slabě nasládle nebo by neměla mít vůbec žádné aroma. Pokud cítíte zatuchlou nebo olejnatou vůni, raději je vyhoďte. Ačkoli je hnědá rýže o něco zdravější alternativou rýže, nevydrží na polici ve spíži tak dlouho. Obsahuje olej, který může žluknout. Ve spíži byste ji proto neměli skladovat déle než rok.

Ořechy a semínka

Ořechy a semínka obvykle obsahují velké množství tuků a olejů, které způsobí, že po několika měsících strávených ve vaší spíži, žluknou. Mezi příznaky žluknutí ořechů nebo semínek patří specifický zápach a tmavý nebo mastný vzhled. Pro optimální čerstvost a dlouhou trvanlivost vložte ořechy a semínka do průhledného sáčku do mrazničky. Takto vydrží až rok. Pokud je chcete skladovat ve spíži, vždy je umístěte do vzduchotěsné nádoby.

zdroj: pexels.com

Olivový olej

Světlo a teplo jsou velkými nepřáteli olivového oleje, zejména pokud takto skladujte již načatou lahev. Po šesti měsících může olivový olej z otevřené lahve chutnat trochu jinak.

Čaj

Čajové sáčky by se měly spotřebovat do jednoho roku, protože rozmanité složky v čaji zestárnou a dodají pak vašemu rannímu šálku čaje nevalnou chuť. Sušené čajové lístky, pokud jsou skladovány mimo dosah tepla, světla a vzduchu, mohou vydržet déle než sáčky.

Hnědý cukr

Otevřený sáček hnědého cukru má po čtyřech měsících ve spíži tendenci vyschnout a ztvrdnout. Na vině je působení vzduchu. Skladujte proto hnědý cukr do uzavíratelného plastového sáčku nebo vzduchotěsné nádoby, aby zůstal měkký a vydržel déle.

Zdroj: bonappetit.com, insider.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu