Bylinková zahrádka na okenním parapetu: Jakých chyb se často mimoděk dopouštíme?

Ne všichni máme to štěstí, že máme zahrádku nebo alespoň balkon. Zároveň ale většina z nás touží po čerstvých bylinkách, které bychom mohli využít při vaření, a tak se je snažíme pěstovat v interiéru, nejčastěji na okenním parapetu v kuchyni. I když se to na první pohled může zdát jako jednoduchý způsob, jak mít čerstvé bylinky neustále k dispozici, řada z nás v souvislosti s jejich pěstováním dělá chyby, které mají neblahý vliv na úrodu.

Příliš časté nebo nedostatečné zalévání

Možná jste v pokušení zalévat vaše bylinky každý den, abyste jim pomohli v růstu, pravdou ale je, že většina bylinek potřebuje zalít pouze tehdy, když je jejich vrchní vrstva půdy na dotek suchá.

Místo toho, abyste je každý den či obden automaticky zalévali, zůstaňte s nimi v kontaktu tím, že budete denně prohmatávat jejich půdu. Pokud je vrchní část půdy mírně suchá, dejte bylinkám napít. Pokud je půda stále vlhká, nechte rostliny být. Mohli byste snadno způsobit více škody než užitku.

Pozor na nevhodný květináč

Výběr správného květináče je důležitým klíčem k úspěšné bylinkové zahrádce. Důležité není jen to, aby se vám květináč líbil z estetického hlediska, ale též jeho velikost a dno.

Mnoho z nás dělá tu chybu, že bylinky podceňuje a umísťuje je do příliš malého květináče. Důležité je rovněž to, aby ve spodní části květináče byly malé otvory, kterými může odtékat přebytečná voda. Zamezíte tak hnilobě kořenů způsobené případným přemokřením.

Slunce ano i ne

Většina z nás chce mít bylinky při vaření co nejlépe po ruce, a tak je všechny dáváme na jedno místo, nejčastěji na okenní parapet. Všechny bylinky ale nejsou stejné, některé vyžadují více světla než jiné a mnoho druhů potřebuje určité množství přímých nebo nepřímých slunečních paprsků. Často je tak nutné zvolit pro různé bylinky různá stanoviště.

Žena zalévá bylinky na parapetu.
zdroj: unsplash.com

Příliš tepla škodí

Poskytněte svým bylinkám „domov“ v blízkosti slunce, ale mimo dosah umělého tepla. Teplý vzduch ze sporáku, ventilace nebo radiátorů velmi vysušuje a bylinkám rozhodně nesvědčí.

Nezapomínejte na pravidelný sestřih

Stejně jako potřebují pravidelné zastřihávání vaše vlasy, vyžadují ho i vaše bylinky. Zastřihávání či prořezávání jim pomůže rychleji růst a bylinky budou též silnější a zdravější.

V opačném případě mohou být některé bylinky náchylné k přílišnému zasychání, jiné může trápit plíseň v příliš hustém porostu.

Nenechte bylinky kvést

Většina bylinek patří mezi jednoleté rostliny, které zpravidla dokončí svůj růstový cyklus během čtyř až šesti měsíců. Jejich cílem je růst, vytvářet květy, semena a nakonec odumřít. Vaším cílem ale je využívat jejich aromatické listy k přípravě chutných pokrmů.

K tomu, aby byly listy velké a kvalitní, vám kromě pravidelného zastřihávání pomůže také to, že pokud uvidíte, že bylinky začínají na špičce stonku tvořit květy, odstraníte je dříve, než se poupata otevřou. Jakmile se totiž květy otevřou, listy začnou mít hořkou chuť.

Zdroj: mashed.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu