O svou zahradu či zahrádku se určitě pečlivě staráte. Není ale od věci si připomenout, co vlastně zahrádka v měsíci červnu potřebuje.
Na co nesmíte zapomenout?
- Je nezbytné sklidit chřest, později se totiž jeho kvalita zhoršuje.
- Rajčátka a papriky rychle rostou, zejména papriky začínají nasazovat velké množství plodů. Je proto potřeba rostlinky zajistit pomocí tyčky, ke které výhonky přivážete. Okurkám svědčí navedení na oporu nebo pěstování na síti, ostatním popínavým rostlinám též. Fazole či hrách ocení mřížkovitou oporu, které se při svém neobyčejně rychlém růstu zachytávají.
- V době, kdy začnou žloutnout plody se do korun třešní vyvěšují žluté lepivé lapače pro zachytávání vrtule třešňové. V červnu už se třešně i sklízejí, nezapomeňte, že třešně je dobré trhat i se stopkou (můžete je pak déle skladovat), zatímco višně bez stopky. Zároveň se sklizní se zkracují i větve stromu, které rostou příliš do výšky.
- V červnu je vhodná doba na množení dřevin. Můžete si například nařízkovat okrasné keře. Řízky je dobré odebrat hned ráno a rovnou je zapíchnout do lehkého substrátu. Pro lepší mikroklima je přikryjte plastovými průsvitnými kelímky. Červen se hodí pro množení těchto dřevin: japonský javor, šeřík, skalník, magnólie, kalina, hortenzie, angrešt, rybíz nebo popínavé plaménky a vřesovec.
- Rovněž je doba pro výsev zeleniny. Pokud ji vysejete v červu, spolehlivě doroste mrkev, špenát, červená řepa, černá ředkev, keříčkový fazol, hrášek a kedlubna. Saláty vysévejte letní, odolné vůči vybíhání do květu, a pestré či kadeřavé varianty, které vypadají krásně na talíři i na záhonku.
- Vydatně zalévejte jahodníky, aby utvořily velké, pěkné plody. Je čas také na trochu přihnojení a poslední šance jahody odplevelit a prokypřit.
- Je také vhodná doba pro provedení takzvaného Šittova u mladých meruněk. Tento řez spočívá ve zkrácení příliš dlouhých letorostů o polovinu až jednu třetinu. Podpoříte tak kvalitu úrody v dalším roce.
- Jabloně a slivoně si říkají o postřik proti červivosti, kterou způsobují obaleči. Ovocné dřeviny dále ošetřujte podle potřeby proti mšicím a jiným škůdcům, jádroviny proti strupovitosti, jabloně také proti padlí a meruňky proti hnědnutí listů.
- Máte-li vysoké a silné letorosty růží, seřežte je na 3 až 4 očka od země, aby se rozvětvily.
- Nastává čas pro sběr léčivých bylinek, a to jak na louce, tak i na zahrádce. Právě rozkvétá heřmánek, řebříček, měsíček, kontryhel, sléz a další léčivky. Ještě před rozkvětem je dobré seříznout šalvěj, mátu a meduňku, bez problémů znovu obrazí.
Přejeme vám bohatou červnovou úrodu a ať se zahrádce dobře daří, v červenci si opět připomeneme, na co při zahradničení nezapomenout.