Když přemýšlíme o prostředí plném škodlivých mikrobů, máme tendenci myslet na místa, kde se pohybuje velké množství lidí, jako je metro nebo veřejné toalety. Pravdou ale je, že s mnohými předměty, které jsou nejvíce kontaminované, přicházíme do styku v pohodlí našich vlastních domovů.
Kuchyňská houbička
Nejenže jsou houbičky špinavější než záchodové prkénko, ale jsou špinavější než jakýkoli jiný předmět ve vaší domácnosti. Výzkumy odhalily, že průměrná houbička obsahuje 45 miliard mikrobů na čtvereční centimetr. V houbičkách na nádobí se v průměrné domácnosti ukrývá obrovské množství bakterií E. coli a dalších fekálních bakterií, a to především proto, že se nevyměňují tak často, jak by měly.
Výrazně omezit tento problém může pomoci mikrovlnná trouba. Vložte každý den mokré houbičky na dvě minuty do mikrovlnné trouby. Mnoho choroboplodných zárodků tím zničíte. Nebo houbičky nahraďte utěrkami a hadříky, které lze prát na vysokou teplotu.
Prkénko na krájení
Jedním z nejšpinavějších míst v domácnosti bývají překvapivě také kuchyňská prkénka. Uvádí se, že na nich můžeme najít až 200krát více fekálních bakterií než na prkénku na toaletě. Velkým viníkem je syrové maso, mnoho fekálních bakterií pochází právě z něj, a drobné rýhy, které váš nůž zanechal v prkénku, jsou pro bakterie nejlepším místem k přebývání. Co s tím?
Prkénka můžete vložit umýt na vysokou teplotu do myčky nádobí nebo je umyjte saponátem na nádobí a následně je namočte do roztoku dvou lžiček bělidla a litru vody. Samozřejmostí by mělo být též jedno prkénko na krájení masa a druhé na zeleninu, aby nedošlo ke křížové kontaminaci.
Miska na jídlo vašeho domácího mazlíčka
Podle jedné studie zveřejněné neziskovou organizací, která testuje výrobky a stanovuje mezinárodní zdravotní normy, je jedním z nejšpinavějších povrchů v domácnosti rovněž miska na granule vašeho domácího mazlíčka.
Pro zachování zdraví domácích mazlíčků i vás je třeba všechny misky na jídlo alespoň jednou denně umýt horkou vodou a saponátem. Pokud to neuděláte, budou se na zbytcích slin a kousků jídla vašeho mazlíčka množit bakterie, podobně jako kdybyste každý den používali stejnou vidličku, aniž byste ji umyli.
Telefon, klávesnice, dálkové ovládání
Zatímco toalety bývají často čištěny, protože lidé si je spojují s bakteriemi, mobilní telefony a další elektronické předměty, se kterými se běžně manipuluje, jako jsou dálkové ovladače, myši či klávesnice, jsou často vynechávány z úklidové rutiny.
Výsledkem je, že se na nich nachází obrovské množství mikroorganismů. Samozřejmostí by mělo být jejich pravidelné čištění pomocí speciálních ubrousků a další čisticích prostředků. Kromě toho se zásadně nedoporučuje brát si mobilní telefon s sebou na toaletu.
Koberce
Mnoho baterií si rádo „pochutnává“ na odumřelých kožních buňkách. Vzhledem k tomu, že průměrný člověk jich každý den odloučí několik milionů, promění se vaše koberce ve skvělou „restauraci“. Nemluvě o tom, že se k tomu přidají též částečky jídla, zvířecí srst, prach a další nečistoty.
Bohužel pravidelné vysávání koberce často nestačí, z toho důvodu se doporučuje alespoň dvakrát ročně hloubkové čištění parou. Některé menší koberce je rovněž možné prát v pračce.
Kabelky a tašky
Dobrá kabelka se hodí ke všemu – včetně bakterií. Podle studie zveřejněné v časopise Advanced Biomedical Research 95 % kabelek a tašek, které nosili ženy i muži, vykazovalo kontaminaci bakteriemi.
Čím častěji se taška používala, tím byla špinavější, přičemž nejvíce mikrobů se vyskytovalo na uších. Tašky ze syntetických materiálů obecně vykazovaly větší počet bakterií než ty vyrobené z přírodních materiálů. Co s tím? Pokud je to možné, pravidelně perte látkové tašky, na plastové nebo kožené tašky používejte dezinfekční ubrousky.
Výdejní pistole na čerpacích stanicích
Výdejní pistole na benzín či naftu jsou jednou z věcí, kterých se dotýkáme, aniž bychom o tom hluboce přemýšleli. Když si ale uvědomíte, kolik lidí se jich dotýká a jak málo se pravděpodobně čistí, nemělo by vás překvapit, že jsou rájem pro bakterie. Pokud nechcete tankovat v rukavicích, rozhodně mějte v autě dezinfekční prostředek na ruce, který poté můžete použít.
Tlačítka výtahu
Zatímco se necháváte vyvézt do požadovaného patra, na vašich rukou s sebou vezete i bakterie. Podle studie zveřejněné v časopise Open Medicine se na tlačítkách výtahů ve veřejných budovách, jako jsou kancelářské budovy či nemocnice, může skrývat více mikrobů než na toaletě. Opět se tak vyplatí mít s sebou dezinfekční prostředek nebo si co nejdříve umýt ruce.
K dalším předmětům, které jsou velmi často rájem mikroorganismů, patří psací potřeby, volant, klíče, kliky, nebo platební karty.
Zdroj: foodandwine.com, ncbi.nlm.nih.gov, nature.com, d2evkimvhatqav.cloudfront.net, cnn.com, healthdigest.com