Cukr není jen pro mlsné jazýčky, je to nejlépe střežené tajemství zahrádkářů. Pomáhá od celé řady problémů, se kterými se zahrádkáři potýkají, a pomůže k tomu, aby vaše zahrada byla krásná a prosperující. Jakými způsoby můžete obyčejný bílý cukr na zahradě využít?
Vyčistí špinavé ruce
Po celodenním pletí záhonů nebo sázení rostlin mnoho z nás své ruce téměř nepoznává. Vezměte si na pomoc cukr. Cukrový peeling dokáže téměř zázraky. Stačí smíchat jednu čajovou lžičku cukru s malým množstvím vody a vytvořit pastu, kterou si rozetřete po rukou. Bez námahy odstraníte veškerou špínu a vaše ruce budou krásně hebké.
Prodlouží životnost řezaných květin
Dostali jste krásnou kytici a chcete se z ní radovat co možná nejdéle? Kromě jedlé sody můžete do vody ve váze přidat i malé množství cukru. Na středně velkou vázu se doporučuje jedna polévková lžíce cukru. Ten bude po rozpuštění působit jako přirozená výživa, a řezané květiny tak budou déle krásné a svěží. Abyste zabránili nežádoucímu růstu bakterií, které mohou způsobit nepříjemný zápach, můžete do vody přimíchat též polévkovou lžíci octa.
Odstraní skvrny od trávy z oblečení
Zahrádkáři často svádějí neustálý boj s odolnými skvrnami od trávy, které ulpívají na jejich oblečení. Cukr poskytuje jednoduché, ale účinné řešení. Do misky nasypejte půl šálku cukru krystal. Postupně k němu přidávejte teplou vodu a míchejte, dokud nezískáte hustou zrnitou pastu. Cukr bude působit jako jemný abrazivní prostředek.
Čistým hadříkem nebo konečky prstů naberte cukrovou pastu a jemně ji vetřete do skvrny tak, abyste pokryli celou postiženou oblast. Tajemství úspěchu spočívá v trpělivosti. Cukrovou pastu nechte na skvrně působit alespoň půl hodiny, pokud je skvrna obzvláště odolná, tak i déle. V případě potřeby postup opakujte, dokud skvrna nezmizí.
Zbaví vás mravenců
Větší množství mravenců na zahradě se může stát nepříjemným problémem. Chcete-li vytvořit účinnou past, smíchejte půl šálku cukru s jednou lžící boraxu a šálkem teplé vody. Tato účinná směs funguje jako neodolatelná návnada pro mravence.
Následně namočte vatové tampony do sladkého odvaru a strategicky je umístěte na místa, kde je aktivita mravenců největší. Místo cukru můžete použít též med.
Potěší užitečný hmyz
Vaše zahrada je rušný ekosystém a je nezbytné podporovat pilné tvory živící se nektarem, jako jsou včely. Zřízením „občerstvovací stanice“ s cukrovou vodou můžete těmto životně důležitým opylovačům poskytnout lákavý zdroj potravy.
V misce smíchejte cukr s vodou v poměru jedna ku čtyřem, například jeden šálek cukru a čtyři šálky vody. Směs důkladně promíchejte, dokud se cukr ve vodě zcela nerozpustí.
Na místo, které užitečný hmyz často navštěvuje, například v blízkosti kvetoucích rostlin, umístěte mělkou nádobu. Roztok cukru a vody nalijte do misky maximálně do výšky dvou centimetrů. Pravidelně misku kontrolujte, aby byla stále plná a čistá.
Vyživí rostliny
Cukr může být užitečnou potravou nejen pro včely, ale také pro vaše rostliny. V nádobě jednoduše smíchejte jednu polévkovou lžíci cukru s jednou polévkovou lžící bílého octa a čtvrt litrem vody. Tento roztok dodá vašim rostlinám základní živiny pro silný růst a celkovou pohodu.
Můžete ho použít nejen na rostliny na zahradě, ale také v interiéru. V závislosti na růstových fázích vašich rostlin a jejich specifických požadavcích používejte roztok každé 2-4 týdny během vegetačního období.
Aktivuje kompost
Přidáním cukru do kompostu můžete urychlit proces rozkladu a zvýšit populaci užitečných bakterií. Začněte s dobře vyváženým základem v kompostéru, smícháním stejného množství listí a posekané trávy. Tato kombinace „hnědé a zelené“ vytváří optimální prostředí pro účinný rozklad.
Po dvoutýdenní čekací době udělejte uprostřed kompostové hromady otvor. Do díry přidejte kuchyňské zbytky, jako je kávová sedlina, zbytky zeleniny a vaječné skořápky. Tyto zbytky bohatě posypejte cukrem a důkladně promíchejte vidlemi.
Až se váš kompost promění v tmavě hnědou strukturu připomínající půdu, je připraven k použití na vaší zahradě.
Zdroj: bhg.com, beehivejournal.blogspot.com, thehappyhousewife.com, lifehacker.com