Navzdory velké nabídce nejrůznějších jiných materiálů, dřevo a dřevěné podlahy jsou stále na vrcholu oblíbenosti. Dřevo totiž mimo jiné dokáže reagovat na současné nároky a přizpůsobovat se módním trendům.
Od parket k lamelám
Za posledních zhruba 30 let prodělaly dřevěné podlahové krytiny obrovský skok v technických parametrech. V 90. letech minulého století se začaly i v Česku objevovat dřevěné vrstvené podlahy, které rychle nahradily do té doby nejrozšířenější masivní parkety. Oproti parketám měly (a mají) mnoho výhod – pokládka je velmi jednoduchá, povrchová úprava hotová již z výroby a podlaha je výborně stabilní.
Nicméně pro uživatele stále zůstává nejdůležitější vzhled podlahy. A i tady panují různé módní trendy. Například v minulém desetiletí byly nejžádanější podlahy s červeným dekorem, jako je třešeň, merbau či jatoba, ale posléze začal kralovat tmavý dub. Svou popularitu si dub stále zachovává, a to především proto, že jej výrobci kolorizují do různých odstínů. Z těch jsou v současné době nejoblíbenější bělené a šedé dekory.
Olej nebo mat
Vývoj dřevěných podlah se postupně ubíral od podlah lakovaných k olejovaným. Důvodem může být, že se lidé přestali bát údržby olejovaných podlah, ale také fakt, že tato úprava je šetrnější k přírodě.
S lakem či olejem úzce souvisí lesklý nebo matný vzhled podlahy. Dříve populární polomat dnes vystřídal matný povrch, který evokuje přirozenost dřeva. Na trhu můžete sehnat ale také variantu, kdy je podlahový lak upraven tak, aby vytvářel matný efekt. Obliba matného vzhledu podlah souvisí i s trendem velkých prosklených ploch v bytech a domech, kdy pronikající světlo může způsobovat lesklé odrazy a narušovat tak vnímání skutečného vzhledu podlahy.
Pokud v interiéru máte velké prosklené plochy, nejlepší je ultra matná povrchová úprava. Ta absorbuje světlo a nechává vyniknout reálnou krásu dřevěné podlahy.
Na druhou stranu se používají úpravy s extra vysokým leskem, které působí velmi efektně, ale nejsou vhodné pro každý typ interiéru.
Přirozenost je „in“
Současné trendy nabízejí podlahy hrubě obroušené či se vzhledem patiny. Používá se také takzvané „kartáčování“, kdy se měkká vlákna dřeva odstraní, a tak se zvýrazní jeho kresba, nebo „katrování“, které vytváří reliéf příčných zářezů či standardní hoblování dodávající nefalšovaný vzhled ruční práce. To vše jsou možné úpravy, stačí si jen vybrat to, co se vám nejvíc líbí a co se do vašeho bydlení nejlépe hodí.
Nabídka je opravdu široká, doporučujeme dát si čas na rozmyšlenou, která podlaha je ta pravá. Trendy jsou přeci jen pomíjivé, tak ať podlahu nemusíte za pár let měnit!