Známý britský sochař Alex Chinneck a jeho tým kompletně proměnili fasádu budovy za pouhé 4 týdny a pomocí iluze zipu evokovali možné cesty do nově představené budoucnosti. Roh budovy byl přepracován s mimořádným množstvím detailů a vypadá, že se odlupuje zpět, protože je rozepnutý a odhaluje prázdnou zeď. Na vnitřní stěně v další místnosti je další zip a schodiště. To vede návštěvníky, aby se podívali na prostor z jiné perspektivy
Alex Chinneck a PMI
Jaká byla inspirace pro tento projekt? IQOS chtěl nasměrovat myšlenku otevřené budoucnosti, takže zip byl pro tuto myšlenku ideální. Vyjadřuje odhalení, otevření. Skvěle se to podařilo prostřednictvím „rozepnuté budovy“. Sochař navíc zajímavým způsobem narušil původní architekturu a přizpůsobil ji charakteristikám okolí. Kamenné bloky na milánské architektuře dobře zafungovaly jako zuby zipu. Schodiště do prostoru, který je obklopen světlem, je pohlcující.
Tvůrčí svoboda
MPI se nesnažil zbavit umělce tvůrčí svobody. Byla to fantastická příležitost pro obě strany, protože partnerství umožnilo vytvořit umělecké dílo, které by jinak neexistovalo. Je spíše o značce MPI a novém produktu IQOS, ale tabákový gigant se nijak nesnažil Alexe Chinnecka do práce nutit ani jej nějak nasměrovat. Byl to skutečný dialog. Práce byla o zvýšení povědomí o projektu IQOS, ale také o filozofii kombinace designérské technologie a budoucího myšlení PMI.
Abstrakce
Tvorba Alexe Chinnecka je docela rušivá ve způsobu, jaké výzvy vytváří, ale zdá se, že PMI se podobně snaží narušit způsob, jakým spotřebitelé vnímají tabákový průmysl. Vybraná budova pro umístění plastiky je v poměrně špatném technickém stavu a projekt jí dodal futuristické a moderní prvky.
Světovou výstavu IQOS společnosti MPI a Alexe Chinnecka navštívilo více než 50 000 lidí a byla k vidění ve Spazio Quattrocento na Via Tortona v Miláně během dubna 2019 v rámci Milan Design Week.