Kopr je skvělý nejenom jako hlavní komponenta do známé tuzemské omáčky, ale také jako kus do vaší bylinkové zahrádky. Tam se totiž bude vyjímat nejenom svou jedinečnou vůní, ale také péřovými listy a zářivě žlutými květy. Kopr se většinou pěstuje pro své listy, které jsou vynikající například v nádivce, omáčce na lososa nebo pstruha či s novými bramborami.
Jak kopr sít?
Díky svým velice drobným a jemným semenům potřebuje tato bylina dobré podmínky, aby se jí dařilo v růstu. Použijte tedy techniku přímého setí přímo do květináče, protože pokud přerušíte jeho křehké kořínky, je možné, že už se z toho rostlinka nevzpamatuje. Dobře si tedy rozmyslete, kde chcete kopr pěstovat. Dařit se mu bude v květináči, a pokud ho budete pravidelně zalívat, nebude mu nic chybět.
Kdy je nejvhodnější doba pro pěstování kopru?
Přímá sadba by měla probíhat na jaře, co nejdříve to počasí dovolí. Povrch půdy nezapomeňte pokrýt rounem, aby jednotlivá semena mohla v klidu pokračovat v růstu. Sklizeň začne v okamžiku, kdy jsou bylinky kopru vysoké alespoň 15 centimetrů, a mají dostatečné množství bohatých listů. Pro zajištění nepřetržitého růstu vložte do každého květináče několik semen každý měsíc.
Na co si dát pozor?
Kopr je velice náchylný k přelití a tím pádem i plesnivění. Pravidelně jej zalévejte, avšak půda by neměla být příliš vlhká, ale ani by neměla vyschnout na troud. Pro lepší růst přidejte do zeminy trochu písku a zajistěte, aby byla nádoba s koprem na slunném místě. Místo, kde tato bylinka roste, by mělo být i dobře větrané. Proto je ideální umístit květináč s koprem do zimní zahrady nebo na parapet v kuchyni.
Pěstování kopru není nikterak složité, takže ho zvládne každý šikovnější zahradník. Pak už si stačí vychutnat lahodnou koprovou omáčku s vejcem nebo exkluzivní zálivku na lososa či pstruha.