Nábytek vyrobený z palet během posledních let obletěl svět. A není divu, tento trend, který neupadá, ale ještě stále pokračuje, umožňuje vytvářet nejrůznější kusy nábytku za přijatelnou cenu. A co víc – ve skvělých designech. Přemýšlíte nad tím, že byste si chtěli vyrobit postel z palet? V tom případě sledujte náš dnešní návod.
Nakupte si vhodné palety
Ze všeho nejdříve je potřeba opatřit si materiál potřebný ke stavbě postele. Při nakupování palet dbejte na to, aby nebyly napadeny plísní a neměly větší praskliny, kvůli kterým by byla všechna práce zbytečná. Pokud má paleta jen menší odřeniny, není to žádný problém.
Mezi nejčastěji používané palety patří Europalety (EUR). Europalety se dělí do několika tříd, přičemž třída A znamená paletu novou. Běžné rozměry těchto palet jsou 120 cm x 80 cm, což je přímo ideální rozměr na výrobu dvoulůžka o velikosti 200 cm x 160 cm. Počet potřebných palet se odvíjí od toho, jaký typ postele budete chtít stavět. Pokud se rozhodnete pro postel, která bude připomínat klasickou postel, budou vám stačit čtyři palety a dřevo na nohy, pro postel, která bude bez nohou ve dvou vrstvách, je potřeba 7 palet.
Palety si připravte do konečné podoby
Jako první si všechny palety na rovném povrchu poskládejte k sobě tak, jak chcete, aby vypadala hotová postel. Při pokládání myslete na to, že hezčí palety klademe nahoru. Při tvorbě postele musíme také myslet na to, že by její rozměry měly vyhovovat rozměrům matrace. Nechcete, aby byla vaše matrace větší než postel. Pokud jste se rozhodli pro výrobu postele o rozměrech 160 cm x 200 cm, postupujte následovně.
Abychom dosáhli šířky postele 160 cm, musíme položit dvě palety dlouhými stranami k sobě, čímž získáme 240 cm. Z každé palety musíme odřezat 40 cm, čímž dosáhneme velikosti, kterou požadujeme. S délkou palet nic dělat nebudeme, ta bude mít 200 cm i bez změny. Všechny palety si nezapomeňte důkladně označit (klidně obyčejnou tužkou), aby nedošlo k tomu, že se vám zpřehází.
Palety opracujte
Nyní přichází na řadu opracování palet, které spočívá v tom, že odstraníme všechny malé sponky i hřebíčky, případně hlavičky hřebíčků zatlučeme do dřeva. Všechny ostré hrany otupíme s hoblíkem či bruskou, rovnou obrousíme i prkna jako taková. Dáváme pozor na to, aby nám z prken netrčely třísky.
Nezapomeňte na vhodnou ochranu
Další krok je čistě ve vaší režii. Pokud chcete mít jistotu, že vám postel vydrží opravdu dlouhou dobu, můžete palety naimpregnovat prostředkem proti plísním a dalším škůdcům. Tato impregnace je syntetická, což znamená, že nátěr půjde hodně cítit. Nikdy proto neimpregnujte v uzavřené místnosti. Impregnujte buď v dobře větraném pokoji, ideálně však venku. Jednotlivé vrstvy nanášejte po zaschnutí předchozích, stačit by však měla jedna. Poté následuje barva.
Dalším krokem při tvorbě vaší postele z palet, je nátěr. Zde si můžete vybírat z bezbarvého laku, lazury a barvy. Lazuru užíváme, pokud chceme dřevo obarvit, ale zachovat jeho strukturu. Lak slouží pouze k zahlazení dřeva, ale jeho barvu nijak nezmění, s barvou skryjete vše.
Poslední krok a je hotovo!
Poté, co barva zaschne, přichází na řadu samotná stavba postele. Palety poskládáme tak, jak jsme si předem naznačili, pro větší pevnost můžeme jednotlivé palety spojit k sobě v místech, na kterých to nepůjde vidět. V případě postele s nožičkami je potřeba myslet na to, že je třeba podepřít každou paletu zvlášť a zpevnit i samotný spoj mezi jednotlivými paletami, aby se postel nepropadala. Svoji paletovou postel můžete ozdobit také LED páskami