Obecné rady pro pěstování léčivých bylinek I.

Kuchyňské bylinky a koření v současné době pěstuje mnoho lidí, málokdo se ale věnuje bylinkám léčivým. Ano, dříve se na všechny neduhy hledala pomoc v přírodě, dnes už nám stačí zajít do kterékoli lékárny. Jenže, vše se vrací, a v dnešní přetechnizované a přechemizované době, se vrací i „zelené léky“.

Pěstujte bylinky

Pokud chcete vyzkoušet staré osvědčené recepty, je nejlepší pěstovat si bylinky na zahrádce. Jednoduše proto, abyste minimalizovali škodlivé vlivy prostředí, jelikož – a ačkoli se to nezdá – ve volné přírodě jimi mohou být rostliny zasaženy mnohem více.

Přečtěte si základní rady pro založení bylinkové zahrádky a na pěstování léčivek.

  • Záhon s bylinkami můžete umístit jako součást užitkové zahrady, ale možná je škoda připravit se tak o nenápadnou krásu a mnohé vůně léčivých rostlinek.
  • Chcete-li mít záhon u zdi, nejvyšší rostliny dejte ke stěně, před ně středně velké a dopředu ty nejmenší. Pokud bude záhonek umístěn volně v zahradě, nejvyšší rostliny patří do jeho středu, pak se postupuje přes středně vysoké opět až po rostlinky nejnižší.
  • Některé bylinky mají specifické nároky a bude je nutné umístit do okrasné výsadby. Rostlinky vyžadující sucho a slunce tedy zasadíte na nezastíněná místa, do stínu naopak ty, které jej vyžadují. Některé bylinky prospívají pouze v mokřadech či na březích jezírka.

Suchý záhon přinese více radosti než starostí

Občas je, samozřejmě, dobré jej zalít, ale můžeme nechat přírodu dělat, co umí. Panuje-li dlouhodobé vedro a sucho, nadzemní části rostlinek zežloutnou a někdy i zcela uschnou. Bylinka se tak brání přílišnému odpařování vody, ale nezahyne a po nejbližším dešti se opět zazelená.

Tohle platí pro suchomilné rostliny, které jsou takovému způsobu života přizpůsobeny a jsou na něj zvyklé. Potřebují horko a kořínky mít ukryté velmi hluboko, kde je chlad a vláha.

 

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu