Také patříte mezi milovníky nakládaných okurek a nechce se vám za ně zbytečně utrácet peníze? Pokud ano a navíc máte zahrádku, není nic snazšího, než si je vlastnoručně vypěstovat. Pěstování nakládaček není nikterak náročné, stačí jen zvolit správné místo a věnovat jim pravidelně trochu péče. Právě polovina května je podle zahrádkářů tím správným okamžikem, kdy sazeničky okurek vysadit do záhonu, případně též do skleníku.
Jak nemít okurky zbytečně hořké?
Pokud se rozhodnete pro vysazení nakládaček do venkovních záhonů, vyplatí se věnovat pozornost vhodnému místu. Nesvědčí jim totiž přílišný stín. Nakládačky naopak milují světlo, teplo a závětří. Právě s ohledem na teplo se doporučuje s jejich vysazením počkat tak zvaně až po zmrzlých, tedy právě do poloviny května. K bohaté úrodě přispěje též kvalitní půda a pravidelná závlaha. Ne nadarmo se říká, že pokud nebudete nakládačky dostatečně zalévat, budou hořké. Kromě nedostatku vláhy k hořkosti okurek přispívají i velké výkyvy teplot, z tohoto důvodu je tak při jejich pěstování ve skleníku důležité jeho větrání.
Sázení – kde, kdy a jak
Okurky je vhodné předpěstovat ze semínek v domácích podmínkách. Do plastového kelímku se doporučuje vložit dvě až tři semínka. Pokud chcete sazeničky vysadit do záhonku či skleníku přesně v polovině května, musíte s pěstováním ze semínka začít nejpozději koncem dubna. Rostlinka totiž k tomu, aby vyrostla a dostatečně zesílila, potřebuje alespoň dva týdny. Nakládačky existují v mnoha různých odrůdách, zatímco hruboostné odrůdy je možné pěstovat venku, odrůdy jemnoostné je vhodnější pěstovat ve skleníku.
Pěstovat vertikálně, nebo horizontálně?
Většina lidí nakládačky pěstuje v horizontální poloze neboli klasicky na zemi. Existuje ale i zajímavá možnost vertikálního pěstování pomocí opory. Právě toto pěstování je vhodné například ve skleníku, pokud tak chcete získat místo pro vysazení i dalších rostlin. Pokud totiž nakládačkám poskytnete dostatečnou oporu, po které se mohou šplhat, stanou se z nich skvělé plazící se rostliny. Navíc vertikální pěstování přirozeně zamezí vzniku nejrůznějších plísní, na které jsou okurky při horizontálním pěstování jinak poměrně náchylné. Vznik plísně podporuje také špatné zalévání, kdy při něm vodou poléváte listy.
Proč nakládačky konzumovat?
Nakládačky jsou bohatým zdrojem mnoha vitamínů a minerálů. Z minerálních látek obsahují především draslík, hořčík, fluor, zinek a selen, z vitamínů pak vitamín C, A a též vitamíny skupiny B. Nakládané okurky jsou pak díky fermentaci skvělým zdrojem probiotik, které velmi příznivě ovlivňují střevní mikroflóru, a podílejí se tak nejen na správném fungování naší trávicí soustavy, ale posilují rovněž náš imunitní systém.
Zdroj: gardenersworld.com