Alergie postihují nejen nás, ale také naše čtyřnohé mazlíčky. Jak poznat, že váš pes trpí alergií?

Nejrůznější alergie mohou trápit nejen nás, ale také naše psí miláčky. Může se přitom jednat o nejrůznější sezónní alergie, alergie na prostředí i potraviny. Stejně tak jako nám, i psům následně alergie způsobují nejrůznější problémy a nepříjemné pocity. Bohužel rozpoznat alergii není vždy snadné.

Na co může být pes alergický?

Nejrůznější alergeny se v prostředí vyskytují přirozeně. U většiny psů nezpůsobují žádné potíže, u některých ale jejich imunitní systém tyto látky může vyhodnotit jako potenciálně nebezpečné a spustí reakci, jejímiž následky jsou typické projevy alergie. Stejně jako u lidí může být alergenem velké množství látek a každý pes může být alergický na něco trochu jiného.

Mezi běžné psí alergeny z vnějšího prostředí patří pyl z trávy a dalších rostlin, plísně, bleší sliny či prach. Podobně jako lidé mohou mít i psi též rozmanité potravinové alergie. Většinou se v tomto případě jedná o alergii na obiloviny či rozmanitá dochucovadla obsažená v psích granulích.

zdroj: pixabay.com

Jak časté jsou alergie u psů?

Ať už se jedná o alergie z prostředí nebo z potravy, jsou alergie u psů poměrně běžné. Většinou se udává, že určitou formou alergie trpí až třicet procent psů. Vědecké studie potvrzují, že některá plemena jsou k alergiím náchylnější než jiná plemena. Více náchylní k alergiím jsou podle údajů veterinářů například buldočci, němečtí ovčáci či dalmatini. Většina alergií se objevuje po šestém měsíci věku zvířete.

Jaké jsou nejčastější příznaky alergie?

Nejčastěji se alergie u psů projevují kožními problémy, vyrážkami či zarudnutím. Na to psi obvykle reagují škrábáním, olizováním nebo kousáním, aby se pokusili zmírnit svědění. Důsledkem toho ale mohou být nejrůznější infekce a záněty.

K dalším typickým příznakům alergií u psů patří slzení očí, výtok z čumáku, kýchání, vypadávání chlupů, třesení hlavou a škrábání jednoho nebo obou uší, zapáchající nebo jako by špinavé uši, olizování tlapek a konečníku. Potravinové alergie často ovlivňují trávení psa, což následně vede ke zvracení či průjmu.

Zdroj: veterinaryemergencygroup.com, vcahospitals.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu