Narozením dítěte se naše životy změní v mnoha směrech. Jednou z věcí, kterou musí rodiče udělat, je přizpůsobit svému potomkovi i domácnost. Z hlediska bezpečnosti se jako nejrizikovější ukazuje období mezi jedním a třemi roky dítěte. V tu dobu se již po domácnosti bez větších problémů samo pohybuje, a pokud rodiče nemyslí na to, aby z jeho dosahu odstranili nejrůzněji předměty, může dětské prozkoumávání bytu či domu snadno skončit úrazem. Jaká potenciální rizika téměř každá domácnost ukrývá?
Nejen zásuvky, kabely a rohy nábytku
Většina z nás ví, že z dosahu dětí je třeba odstranit především nejrůznější kabely, které je vhodné ukrýt do lišty, zaslepit zásuvky, obalit ostré hrany nábytku, nenechávat bez dozoru televizní ovladač, ze kterého nenechavé ručičky mohou snadno vyjmout baterky, nenechávat bez dozoru otevřená okna či odstranit z míst, kam dítě dosáhne, veškeré malé předměty, které by mohlo spolknout. Nicméně existují i další rizika, o kterých se tolik nemluví. V neposlední řadě je vhodné dítěti přizpůsobit nejen domácnost, ve které žije, ale také například domácnost u prarodičů, kde tráví velké množství času.
Obývací pokoj aneb svíčky, televize či žaluzie
Řada z nás si domácí atmosféru zpříjemňuje svíčkami. Pokud je to i váš případ, nezapomeňte svíčky, zápalky a zapalovače dát mimo dosah zvídavých dětských ručiček. Je totiž možné, že dítko omylem zapálí sirku či zapalovač, bez ohledu na to, jak rozvinutá či nerozvinutá je jeho jemná motorika. Svíčky jsou pro batolata riskantní i proto, že je lákají ke kousání. Místo klasických svíček můžete zkusit vyzkoušet bezplamenné LED svíčky.
Pozor si dejte také na televizor, ujistěte se, že je dobře připevněný, a nemůže tak například na dítě spadnout, pokud se rozhodne vylézt na televizní stolek. Vhodné je televizor ukotvit ke zdi, podobně jako veškerý další nábytek, který by na sebe děti mohly převrhnout. Pokud chcete nebezpečné věci ukládat například do šuplíků, existují speciální bezpečnostní zarážky, které je dětem neumožní otevřít. Obezřetnost se vyplatí také v případě, že máte na oknech žaluzie. Do šňůry, která se používá k jejich ovládání, zejména pokud dosahuje u balkonových dveří až na zem, se dítě může snadno zamotat a případně se i uškrtit.
Kuchyně aneb sporák, nože a spousta dalších nebezpečí
Jednou z nejnebezpečnějších místností pro děti je kuchyně. A to nejen tehdy, když zrovna vaříte. Vyplatí se investovat do bezpečnostních zarážek, zámků a pojistek, které neumožní dětem v nestřeženém okamžiku otevřít například skříňku s čisticími prostředky, šuplík s noži a podobně. Stejně tak si dávejte pozor na myčku nádobí, která je pro děti velmi lákavá. Vhodné je dětské pojistky namontovat i na knoflíky a dveře u trouby, mrazák či ledničku. Malé děti jsou velcí průzkumníci a vlezou všude, kde to jen jde.
Koupelna aneb čisticí prostředky či riziko opaření
Hned po kuchyni je pro řadu dětí nejlákavější místností koupelna. Jako prevence před opařením, především na vaně, kam dítě dosáhne, se vyplatí zvážit instalaci termostatických baterií. Pro malé děti může být velmi nebezpečná též záchodová mísa, existují nejen případy zranění, ale také utonutí. Mísu proto vždy uzavírejte víkem záchodového prkénka, ideálně na něj nainstalujte západku. Pokud v koupelně skladujete čisticí prostředky, prací prášky či lékárničku, vše schovejte pod zámek.
Zdroj: parents.com