Bezpečná koupelna: Jaké úpravy je vhodné provést?

Pravdou je, že bezpečnost je faktorem, na který při zařizování koupelny příliš nemyslíme. Zajímá nás spíše barevné ladění a estetika. Dnes však není žádným problémem vybavit koupelnu tak, aby vypadala dobře a byla bezpečná, tedy co nejvíce funkční a bez rizik, a to i pro vaše děti.

Koupelna bez zbytečných překážek

Bezpečnou je taková koupelna, která skýtá co nejméně překážek a bariér, které musíte zdolat. Proto je z praktických hledisek vhodnější volit místo vany sprchový kout, který bude mít dostatečně široký vstup, ideálně bez podlahových lišt. Sprchový kout je vhodný i pro starší osoby, kterým by se z vany vylézalo jen těžko. Ideální volbou jsou sprchové dveře do vyzděné niky.

I když by měly sprchové dveře dobře těsnit, je nutné dávat pozor při jejich otvírání a výstupu ze sprchového koutu. Vhodnou volbou jsou například tzv. lítačky. Z těch voda může kapat rovnou do sprchového koutu. Pokud zvolíte typ, který se otvírá do prostoru, riskujete uklouznutí po vodě, která stekla ze dveří.

zdroj: pexels.com

Dbejte na protiskluznost

Myslete také na zabezpečení podlah a protiskluzová opatření. Skvělou volbou je například akrylát, keramická dlažba či smalt. Rizikové jsou samozřejmě vaničky ve sprchových koutech, dlažba v samotné koupelně či sprchovém koutu. Pořídit můžete akrylát se speciální úpravou, popřípadě vaničky s tzv. antislip povrchem.

V případě, že máte doma již hladkou vaničku a hledáte bezpečnější řešení, polepte ji protiskluzovými pásky. Ty skýtají mnoho výhod. Jedná se o snadnou dostupnost a aplikaci, popřípadě odstranitelnost, nenápadnost a cenovou přívětivost. Nalepit je můžete i do vany či na dlažbu.

Termostatická baterie

Osoby starší, handicapované, ale i rodiče s dětmi ocení termostatickou baterii. Armatury mají na straně ovládací hlavici s viditelným označením teploty vody a také s blokačním tlačítkem. Základní teplota přitom odpovídá 38 stupňům Celsia. Pro teplejší vodu je nutné zmáčknout zarážku a pootočit.

Čtěte také: Bydlete chytře a vařte chytře aneb jak správně hospodařit ve vaší kuchyni.

Díky tomu se vyhnete možnosti opaření, ať už v případě náhody či v případě, máte-li zvídavé děti. Termostatická baterie je praktických pomocníkem ve vaně i sprchovém koutě.

zdroj: pexels.com

Typy dlažby

U dlažby se můžete rozhodovat ze tří skupin, a to A, B a C podle vlastností týkajících se protiskluznosti. Kategorie C má nejlepší protiskluznost při chůzi naboso.

Autor: Daniela Nováková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu