Bojujete s plísní okolo oken a zatím bez úspěchu? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud jste našli okolo oken plíseň, hlavně nad tím nemávněte rukou. Tento tichý záškodník, ač na to nevypadá, je schopný zlikvidovat interiér a značně přitížit i zdraví. Rozhodně plíseň nepodceňujte a vyhlaste jí okamžitou válku!

Noční můra – plíseň okolo okna

Klasickým místem, kde se plíseň objeví a vy máte šanci rychle si jí všimnout, jsou okna.  Většinou je umístěna v rozích a nenápadně se rozšiřuje. Často se objevuje po výměně starých oken a to za nová plastová. Prostory se utěsní a plísni se tak daří lépe. Nebojte stále je šance zasáhnout a plíseň zlikvidovat.

Větrání – základ úspěchu

První zásada je časté větrání. Čerství vzduch je velkým a cenným pomocníkem. Velmi častou chybou je při montáži nových oken fakt, že díky jejich skvělým těsnícím schopnostem, lidé přestanou větrat. Starší okna propouštějí více vzduchu zvenčí a dochází tak k samovolnému větrání. To brání vzniku plísní, ale nás to stojí více náklady na vytápění a starosti s netěsnícími okny.

Kdo za to může?

Vlhkost, která se v bytě nashromáždí, nemá kam přes plastová okna uniknout. Pokud se nenaučíme pravidelně větrat, bude plíseň naším tichým spolubydlícím i nadále. Myslíte si, že nemáte problém s vlhkým bytem? Sušíte v koupelně prádlo? Sprchujete se? Myjete nádobí? Vaříte? I jen pouhým dýcháním člověk produkuje vlhkost. Proto tedy mezi nejvíce ohrožené místnosti patří koupelny, kuchyně, ložnice.

Proč zrovna rohy oken?

Výhodou je, že na tomto místě máme šanci plíseň brzo zpozorovat a začít s ní bojovat. Ale říkáte si proč právě tam? Vlhkost se sráží na studených místech. Okenní rám je ideální místo. Nejdříve si můžete všimnout, že začnou rámy rosit. Voda, která se zde vysráží, steče na parapet a omítka v okolí okna jí pohltí. Díky stálému přísunu vlhkosti, tak má plíseň skvělé podmínky pro růst.

Větrejte denně 10 minut

Otevřete okno dokořán a nechte vyměnit vzduch v místnosti. Stačí okolo 10 minut a v zimě dojde i k nejmenším tepelným ztrátám. Pouhým větráním na tzv. ventilaci trvá v řádu hodiny, než se vymění vzduch v místnosti a mezi tím, se vám může začít srážet vlhkost na okenních rámech. Pokud se voda vysráží, utřete ji a místo v rozích můžete preventivně ošetřit roztokem, bojujícím proti plísním. Okna si nechce čas od času seřídit, ať fungují, jak mají.  Pokud budete dodržovat větrání, topení v místnostech plíseň si na vás nepřijde.

Autor: Vlastimil Vachta
Tagy: , ,
zavřít reklamu