Bydlení v minidomku. Pro koho je tiny house ideální volbou a jaké výhody přináší?

Velký trend v oblasti bydlení je dnes spojován i s tzv. tiny houses, v překladu také jako minidomky. Jedná se o velmi specifický styl bydlení, který popravdě není pro každého, ale může přinášet řadu výhod a stát se ideální volbou pro milovníky přírody, ale i osoby, které nechtějí za bydlení příliš utrácet.

Tiny house

S tiny houses se pojí hnutí, které vznikalo již v 70. letech minulého století v USA, kde byla stavba minidomků velmi populární. S postupem času se však tento trend rozšiřoval i na další kontinenty a do dalších zemí. Tiny house je v podstatě jakýmkoliv typem minidomku, který poskytuje místo k bydlení, ale nejedná se o místo příliš prostorné. Proto se v tiny housech uplatňují nejrůznější vychytávky pojící se k bydlení na malém prostoru, ať už se jedná o ložnice v patrech, zajímavé řešení úložných prostor či sedacích ploch. Zpravidla se tiny houses staví na ploše 30 až 45 metrů čtverečních.

Autor: Küste – Eigenes Werk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82807312

Ideální volba pro…

Pravdou je, že bydlení v tiny housu není úplně pro každého. Přeci jen se jedná o domov s malým prostorem, ve kterém se budete s partnerem, popřípadě celou rodinou, potkávat takřka stále. Oblíbenou formou bydlení se však tiny housy staly především pro milovníky přírody, kteří chtějí trávit čas spíše venku a stačí jim zázemí drobnějších rozměrů. Tiny housy jsou zpravidla s přírodou propojeny i skrze velká skleněná okna či jiné prosklené části.

Čtěte také: Dá se bydlet v přívěsu na pár metrech čtverečních? Je to možné, a dokonce velmi útulné.

Tiny housy si své příznivce nachází také z řad cestovatelů, kteří doma příliš času netráví, a minimalistů, kteří preferují co nejmenší množství věcí, které ke svému životu potřebují. Žít se totiž dá i v malém domově velmi spokojeně, efektivně a bez zbytečností. K tiny housům se váže i mnoho ekologických výhod, jde tedy i o oblíbenou volbu bydlení osob, kterým záleží na tom, jaká je jejich stopa ovlivňující životní prostředí.

zdroj: https://www.flickr.com/photos/benchun/3625699371

Život bez hypotéky

Malý dům rovná se menší náklady na stavbu i samotný provoz. Tiny house je skvělou volbou pro osoby, které nechtějí zapadnout do klasického koloběhu a honby za splácením hypotéky a nekončící práce. Často si lidé přibírají množství práce právě kvůli hypotéce a svůj čas věnují jejímu splácení, přitom bydlení v menším domku by pro ně bylo finančně dostupné a i na samotnou údržbu je tiny house finančně přívětivý. Hledáte-li alternativní řešení vaší bytové situace, může být právě tiny house dobrou volbou.

zdroje: https://www.flickr.com/photos/faircompanies/43537318775

Proč říct tiny housu ano?

Důvodů, proč zvolit bydlení v tiny housu, je opravdu mnoho. Jistě se jedná o ekonomické důvody, ekologické, ale jde i o jistý druh manifestace životního postoje. Nepotřebujete pro své zázemí desítky metrů čtverečních a místnosti, které mnohdy nevyužijete, jak to často bývá v mnoha domácnostech. Tiny house přitom může nabízet veškerý potřebný komfort, ať už pro jednotlivce, mladé páry, začínající rodiny či starší dvojice. Tiny housy jsou mnohdy umístěny na velkých pozemcích se zahradou, které nabízejí dostatek prostoru pro realizaci. Pro milovníky pobytu venku je tiny house skvělou volbou.

Autor: Daniela Nováková
zavřít reklamu