Bylinná zahrádka: Možnost, jak ušetřit i obohatit jídelníček

Přemýšlíte nad tím, že se pustíte do pěstování bylinek? I když je již červenec, stále není pozdě. Bylinky totiž můžete sázet i nyní a těšit se z letošní úrody na podzim. Pusťte se do tvorby bylinné zahrádky, ať už bydlíte v panelovém domě či v domě se zahradou.

Využijte parapetů a balkonu

Bydlíte-li v panelovém domě, nebojte se využít prostoru, který vám k pěstování dopřeje parapet či balkon. I na parapetu si totiž můžete vytvořit prvotřídní bylinnou zahradu. Bylinky tak můžete trhat a rovnou přidávat do vašich pokrmů. Na parapetu i balkoně můžete pěstovat všechny druhy bylinek, ideální je například bazalka, která roste poměrně rychle, ale také máta, meduňka, tymián či majoránka.

zdroj: pxhere.com

Čtvercová zahrádka

Dopřejte na vaší zahradě bylinné zahrádce speciální místo a dopřejte jí jasné obrysy. Velmi populární jsou nyní čtvercové bylinné zahrádky, ve kterých jsou umístěny pouze byliny a vy si na nich vždy můžete natrhat to, co zrovna potřebujete. Ohraničit ji můžete dřevěným rámem, který zabrání i slimákům, aby se k bylinám dostaly.   

Čtěte také: Pusťte si léto do interiéru. Letní doplňky propůjčí interiéru šmrnc a podpoří dobrou náladu.

Sazeničky a semínka

Pokud se chcete do bylinné zahrádky pustit, nakupte si buď sazenice, popřípadě si bylinky vypěstujte ze semínek. Opravdu nedoporučujeme bylinky pořizovat v supermarketech, následně je sázet a čekat od nich velkou úrodu. Tyto bylinky bohužel vyrostly velmi rychle a jsou určené k přímé konzumaci. Uvidíte sami, že takové bylinky se vám nikdy nerozrostou tolik jako bylinky, které jste si zasadili ze semínek. Vypěstovat si tak totiž můžete i více rostlinek než jen těch pár, které najdete v květináči ze supermarketu. Sázení vlastních bylinek se vám tedy vyplatí také finančně.

zdroj: pxhere.com

Bylinku si odkopněte

Má-li někdo z vašich známých zahradu s bylinkami, poproste je, zda byste si od nich část byliny nemohli odkopnout. Ideální je v případě některých bylin, například rozmarýnu či levandule.

Autor: Daniela Nováková
ZAVŘÍT