Bytové jádro do moderního bytu nepatří

Umakartová bytová jádra patří minulosti. V nových bytech už je samozřejmě nenajdete, ale ne každý má dostatečné množství finančních prostředků na to, aby si koupil byt nový. Mnoho z nás tak kupuje byty starší, které před nastěhováním vyžadují větší či menší rekonstrukci. Jednou z častých a nutných investic pak bývá ta do přestavby bytového jádra.

Čím jádro nahradit?

Umakartová jádra byla součástí všech panelových bytů od šedesátých až do osmdesátých let. Jeho odstranění by mělo být prvním krokem, do kterého se při rekonstrukci pustíte. Nově vyzděný prostor koupelny a toalety si pak můžete částečně přizpůsobit vašim potřebám. Lze například prostor koupelny a toalety spojit do jedné větší místnosti. Většinou se při přestavbě využívají dvě metody. Pokud preferujete levnější a rychlejší řešení, nahraďte umakart sádrokartonovými deskami. V případě, že se do rekonstrukce chcete pustit z gruntu a odstranit kromě umakartu i staré rozvody, vyzděte nové příčky za pomoci tvárnic či cihel. Jejich nabídka je dnes velmi široká. Můžete si vybrat z různých materiálů i velikostí.

Přestavba jádra vyžaduje povolení

Ať se již rozhodněte pro kteroukoli možnost, neměli byste zapomenout na stavební povolení. Přestavba bytového jádra je totiž jednou z rekonstrukcí, která povolení vyžaduje. V případě, že si povolení nevyřídíte a například sousedi na vás kvůli nadměrnému hluku pošlou kontrolu, čeká vás poměrně tučná pokuta.

Obraťte se na odborníky

Další na čem se nevyplatí šetřit, je firma, které přestavbu svěříte. Obraťte se pouze na specializované firmy, které mají s podobnými typy přestaveb zkušenosti, neboť i když na první pohled se nejedná o nic složitého, abyste byli s výsledkem skutečně spokojeni, vyžaduje přestavba odborníky. Ve většině případů rekonstrukce bytového jádra se vším všudy trvá týden až deset dní.

Nechce si zpracovat návrhy

Před samotnou rekonstrukcí si od vámi zvolené formy nechte vypracovat několik návrhů, jak by vaše koupelna po přestavbě mohla vypadat. Návrhy si můžete nechat zpracovat rovněž v různých barevných provedeních. Samozřejmostí by dnes měly již být i 3D návrhy. Jejich prostřednictvím si o výsledku uděláte opravdu dobrou představu a pomohou vám lépe umístit například vanu, pračku či sprchový kout tak, aby byl výsledný prostor nejen praktický, ale zároveň působil esteticky.

Autorský text

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu