Chcete chovat slepice? Řekneme vám, jak na to

S rostoucími cenami za vejce není divu, že nám možnost chovat své vlastní slepice zní stále lákavěji. Nemluvě o tom, že budete mít jistotu, že jsou vaše domácí vejce vždy čerstvá a kvalitní. Přitom chování slepic na zahradě není vůbec složitý proces. Dnes si řekneme, jak na to.

V Česku se stále nachází více a více těch, kteří se rozhodli na svojí zahradě chovat slepice. Slepice mají v domácím prostředí mnohem lepší životní podmínky, nemluvě o vejcích, která budou čerstvá a kvalitnější. Opravdu kvalitní vejce totiž poznáte podle sytě žlutých žloutků, na které má vliv strava slepic – zejména pak tráva. Nemluvě o chuti samotné slepice či kuřete v případě, kdy se rozhodnete chovat je i kvůli masu.

Výběhy pro slepice střídejte

Výběh pro jednu slepici by měl být velký alespoň 20-30 metrů čtverečních. Takový výběh by pak měl být dostatečně travnatý – čím více budou slepice trávu oždibovat, tím žlutější a kvalitnější vejce dostanete. Úplně ideální je mít klidně i více výběhů, které můžete mezi sebou navzájem střídat, aby tráva stíhala dorůstat. Slepice jsou velmi aktivní, takže se zelený trávník promění v prostor plný bláta během chvíle. To, kolik slepic si pořídíte, se řídí nejen velikostí výběhu, ale i tím, kolik vajec budete potřebovat.

Strava je základem úspěchu

Slepice patří mezi všežravce, to však neznamená, že byste je měli krmit pouze obilovinami či zbytky z domácnosti. Slepicím dopřávejte pravidelně i dostatečné dávky vitaminů a bílkovin, nezapomínejte ani na tuky. Čím lépe budete svoje slepice krmit, tím lepší a kvalitnější maso a vejce získáte. Do krmítka se slepicím obvykle dávkuje obilovina se semeny – například slunečnice (to by měly mít slepice k dispozici neustále), dále by měly mít neustálý přístup k pitné vodě. Ta musí být pravidelně měněna – slepice by měly pít vodu čistou, nikoliv takovou, jakou si ji během chvíle umí vytvořit vlastním dočiněním. Občas pak slepicím dejte vitaminy, například v podobě nastrouhané mrkve, řepy či jiné zeleniny – pokud je pustíte na pole, přijdou jim vhod i žížaly. Slepice můžete dokrmovat také granulemi, zde si však pozorně čtěte složení.

Kde slepice chovat?

Co se kurníku týče, ten můžete vytvořit i z úplně obyčejné kůlny, kterou již nepoužíváte. Dbejte však na to, aby v něm bylo okno kvůli světlu a aby byl dokonale suchý. Kurník by měl být dobře větratelný. V případě, že chcete, aby slepice snášely vejce i během zimy, snažte se, aby jim teplota v kurníku neklesla pod cca 10°C. V každém kurníku by nemělo chybět bidlo, to můžete vytvořit například z dřevěných latí. Podlahu kurníku vystelte slámou či novinami, abyste měli snazší úklid ve chvíli, kdy budete odstraňovat slepičí trus. V kurníku mějte i hnízda ke snášení vajec (v tmavém koutě, kde budou mít slepice klid), ideálně o rozměrech 30x30x40 cm, vchod do kurníku by měl mít 50 cm na výšku.

Abyste předešli útoku lasiček a kun, slepice na noc vždy zavírejte. Co se týče slepic, nejvíce vajec vám snesou lehčí plemena, ta jsou však chudá na maso. Středně těžká plemena vám dají dost vajec i masa, těžší plemena pak snáší méně, ale mají dost masa.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu