Chcete doma změnu? Díky náladové nástěnce si můžete navrhnout, jaký styl chcete v interiéru mít.

Díky náladové nástěnce (neboli moodboardu) si můžete skvěle navrhnout nebo dotvořit interiér podle vlastního vkusu.

Vytvoření moodboardu by mělo dokonce být tím prvním krokem při navrhování a zařizování domu či bytu. Vaše náladová nástěnka by měla pojmout vybrané oblíbené útržky látek, fotky interiérů a jednotlivých osobitých kousků nábytku, sušené květiny, nebo kousek obrazového rámu či vitráže. Nástěnku můžete směle doplnit starými černobílými fotografiemi z prostředí rodiny nebo slavných osobností, hodí se i nějaké pěkné výrobky vašich dětí. To vše poskládáno dohromady by ve vás mělo vyvolávat přesně tu náladu, jakou chcete mít z celé místnosti.

Jak má váš moodboard vypadat?

Existují mnohé formy moodbordu. Můžete ho mít jen ve svém počítači, kde si na nástěnku pověsíte všechno, co se vám líbí a co vás oslovuje. Uvidíte, že se vám do práce bude chtít s mnohem větší energií. Klasická korková nástěnka je sice méně skladná, ale má svůj význam právě pro vzhled interiéru a pocit, který vzniká. A právě tu náladu, kterou z něj získáte, když přijdete domů, tu si musíte užít! Nástěnka může obsahovat prvky jen pro jednu místnost, zachycovat celý dům nebo být specializovaná například pro čtenářský koutek, dětský pokoj a podobně.

Nad moodbordem můžete diskutovat s celou rodinou, ale je možné povolat ke spolupráci architekta. Nástěnka se hodí při renovaci celého bytu, ale také při běžné obnově místností, které vás už začínají nudit. V obchodě vás jistě zaujme nějaká váza, polštářek či jiný doplněk, pokud ale nesleduje styl moodboardu, nemá smysl jej pořizovat. Stylová nástěnka prostě hraje prim a vše ostatní sleduje její linii.

Začátek změny

Pokud se ptáte, jak začít, prvním krokem je určitě pečlivá prohlídka českých i zahraničních magazínů o bydlení. Najděte si interiér, který na vás zapůsobil a vy cítíte, že by vám v něm bylo dobře. Inspirace je skvělá věc, ale položte si také otázku, proč daný interiér rezonuje právě s vaší osobností. Zjistíte tak o sobě i interiéru mnoho zajímavých věcí. Například v koupelně je vám celkem fajn, protože má okno a proudí tam denní světlo, ale použité obkladačky jsou naprosto příšerné!

A oblíbené kousky nábytku, kterých se nechcete za žádnou cenu zbavit, určitě nevyhazujte! Křeslo nebo historickou lampu si umístěte doprostřed nástěnky a zkuste přidávat další vhodné kusy a barvy. Třeba se vám podaří navrhnout vzhled celé místnosti! Stejný postup použijte u všech vašich „srdečních“ záležitostí.

Nespěchejte

Čas a trpělivost. Dejte si čas, k nástěnce se vracejte, provádějte úpravy a opravy. Nápady totiž může ovlivnit mnoho aktuálních psychických stavů či nálad. Právě proto máte připravené různé návrhy, a k těm se neustále vracíte. Tak totiž poznáte, který z vašich příjemných moodboardových pocitů je ten nejvytrvalejší, a právě ten vyberte k realizaci.

Tvorbu moodboardu si musíte skvěle užívat, můžete nezávazně kombinovat věci, které se k sobě zdánlivě vůbec nehodí (možná zjistíte, že vytvořený kontrast je právě to pěkné). Těšte se na to, jak bude vypadat váš nový stylový a originální domov, a tu představu si užívejte.

Pokud vás nápad zaujal a cítíte, že přesně to chybí útulnosti vašeho domova, ale sami si na něj netroufáte, v Praze už existují studia, kde plně respektují vaše nápady a pod vedením odborníků vás naučí, jak navrhnout a vyřešit váš vlastní interiér!

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu