Květiny jsou velmi oblíbeným dárkem k mnoha různým příležitostem. Kytice krásných květů navíc dokáže doslova rozzářit místnost, ve které se nachází. Ať už jste kytici dostali k narozeninám, výročí či jen tak, jedno mají společné. Chceme se z ní doma těšit co možná nejdéle. Smutnou pravdou je, že většina kytic, i těch sebekrásnějších, nemá bohužel příliš dlouhé trvání. Na druhou stranu ale existují triky, kterými jejich životnost můžeme přeci jen o něco prodloužit. Jak na to?
Nezapomeňte seříznout stonky
Jednou z nejčastějších chyb je, že před tím, než dáme kytici do vázy, zapomeneme seříznout stonky. To má přitom velmi důležitou roli. K zastřihávání bychom měli, pokud možno použít ostré zahradnické nůžky, nikoli tupý kuchyňský nůž, a stonky zastřihnout pod úhlem 45 stupňů asi o jeden až dva centimetry. Stříhání stonků pod úhlem umožní květinám lepší příjem vody. Stonky byste měli zastřihávat pravidelně vždy jednou za dva až tři dny.
Odstraňte přebytečné lístečky
Před vložením kytice do vázy byste měli též odstranit všechny listy a další části, které by se jinak nacházely ve vodě. Nejenže díky tomu bude vaše kytice vypadat lépe, ale také zabráníte růstu bakterií, které zhoršují kvalitu vody. Některé květiny, například růže, mají též ochranné okvětní lístky. Jejich odstraněním umožníte květině plně se otevřít.
Čistá váza a voda
Je samozřejmé, že kytici musíte umístit do vázy co nejdříve, bez vody dlouho nevydrží. Důležité je vybrat čistou a vhodně velkou vázu. Špatně umytá váza či váza se zbytky saponátu může způsobit potíže. Vázu následně naplňte vodou pokojové teploty a přidejte do ní balíček s výživou, který jste ke kytici dostali. Směs ve vodě důkladně promíchejte a přečtěte si také, na jaké množství vody je balíček určen, abyste neměli roztok příliš zředěný či naopak příliš koncentrovaný. Je také důležité vodu každé dva až tři dny vyměnit a vyčistit i stěny vázy.
Správné místo
Vázu umístěte na místo, kde se bude vyjímat, ale dejte si pozor, aby to nebylo místo, které je vystavené přímému slunečnímu záření či průvanu. Vaše květiny též vydrží déle v místnosti s nižší teplotou. Neumísťujte je například ani v blízkosti spotřebičů, které vyzařují teplo.
Lednička a jedlá soda
Chcete-li se z kytice radovat o několik dní déle, vyplatí se jí na noc dávat do ledničky. Ostatně stejný trik využívají i květinářství, v chladu totiž květiny stárnou pomaleji. K prodloužení životnosti květin údajně přispívají i nejrůznější domácí prostředky. Poté, co vám dojde výživa z květinářství, můžete do vody ve váze přidat čtvrt šálku jedlé sody.
Zdroj: greenfreshflorals.com, treehugger.com