Chcete se zbavit potravinových molů? Pomůže aromatické koření, mráz a také změna skladování potravin

Malí šedí nebo hnědí motýlci, kteří na nás z ničeho nic vylétnou po otevření kuchyňské skříňky. Tak by se dali ve zkratce charakterizovat potravinoví moli neboli zavíječi mouční. Pokud se tak stane, věřte, že vaše kuchyň je kromě těchto dospělých jedinců domovem také pro jejich vajíčka, housenky či kukly. Tyto nezvané hosty si obvykle domů přineseme v balených potravinách, do kterých se dostaly během jejich výroby či skladování. Vzhledem k tomu, že jediná samička je schopna naklást několik set vajíček, můžete brzy čelit poměrně velkému zamoření. Jak se těchto nepříjemných návštěvníků co nejrychleji a nejúčinněji zbavit?

Kde hledat?

Obecně můžeme říci, že zbavení se potravinových molů vyžaduje čas a práci. Většinou jde o to pečlivě zkontrolovat každý balíček či sáček, který máte v kuchyňských skříňkách, a pečlivě vše přebrat a vyčistit. Hledejte různá stadia molů nejen v potravinách, ale také na jejich obalech. Nápovědou jejich přítomnosti vám mohou být jemné pavučinky. Mouka, cereálie, těstoviny, rýže, luštěniny či různé směsi na pečení jsou oblíbeným cílem molů, stejně jako ořechy a sladkosti.

zdroj: freepik.com

Larvy ale můžete najít rovněž na okrajích plechovek nebo na sklenicích s kořením. Pokud máte domácí zvířata, nezapomeňte zkontrolovat i jejich potravu. Nalezené napadené potraviny vyhoďte a napadené konzervy otřete octem, abyste larvy zahubili. Napadené předměty by měly jít rovnou do popelnice, vyhozením do kuchyňského koše můžete problém naopak zhoršit.

Vysavač, ocet a koření

Po přebrání potravin je na řadě důkladný úklid celé kuchyně, od skříněk a polic, přes úchyty, až po okna, dveře, strop či podlahu, i tam se mohou moli ukrývat. Při úklidu se doporučuje použít vysavač a následně povrchy omýt octovou vodou. Až budete s úklidem hotovi, vyjměte sáček z vysavače a vyhoďte ho opět ihned do popelnice. Nechcete přeci, aby se ve vysavači usídlily larvy molů. Do vyčištěných skříněk poté vložte sáčky s bobkovým listem, hřebíčkem, citronovou kůrou či levandulí, jejich vůni moli nesnáší. Existují i speciální lepicí pásky, která polapí případné „zapomenuté“ jedince.

zdroj: freepik.com

Mrazák, trouba a uzavíratelné kontejnery na potraviny

Do určité míry pomůže vaše potraviny před nezvanými návštěvníky uchránit to, že je po přinesení z obchodu přesypete z originálních obalů do nejrůznějších sklenic, plechovek nebo jiných uzavíratelných nádob. Tímto způsobem, pokud si nedopatřením přinesete domů z obchodu potraviny obsahující vajíčka, se vylíhlí moli nedostanou ven ze sklenice a vy budete moci následně lehce vyhodit pouze jednu napadenou potravinu. Dalším způsobem je koupené balené potraviny dát na nějakou dobu do mrazáku nebo do trouby při teplotě přibližně osmdesáti stupňů. Mráz a teplo případné moli rovněž zničí.

Zdroj: housewifehowtos.com, almanac.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu