Dešťová voda je vhodná nejen na zalévání zahrady, ale také jako užitková voda v domácnosti. Jejím využitím tak můžete ročně ušetřit až polovinu spotřeby pitné vody. Jak velkou nádrž ale zvolit a jaké další faktory je potřeba brát v potaz?
Nádrže na dešťovou vodu se vyrábějí ve dvojím základním provedení: nadzemní a podzemní. Podzemní nádrže jsou vhodnější hned z několika důvodů. Voda v nich není vystavena vnějším vlivům, můžete ji skladovat delší dobu a v neposlední řadě je to ideální řešení pro vaši zahradu i z estetického hlediska. V nadzemních nádržích se voda rychleji kazí a je více znečištěná.
Objem nádrže
Správná velikost je prvním a nejdůležitějším krokem při výběru. Nádrž na dešťovou vodu by neměla být příliš malá, ale ani zbytečně velká, aby se v ní voda mohla často měnit. Zásoba dešťové vody by vám v ideálním případě měla vydržet po dobu tří týdnů. Vždy je však lepší objem nádrže naddimenzovat, jelikož se období bez dešťů čím dál více prodlužuje.
Varianty nádrže podle typu terénu
Nádrže na dešťovou vodu se vyrábějí v různých provedeních. Vhodné jsou například ty polypropylenové, pro které je typická dlouhá životnost a především nepropustnost. Pokud nádrž chcete umístit do písčité nebo jílovité půdy, sáhněte po dvouplášťových nádržích. Do skalnatých terénů nebo míst se statickým zatížením jsou pak ideální nádrže k obetonování. Ty jsou v nabídce v kruhovém nebo hranatém provedení.
Na využití záleží
Stejně tak je důležité si uvědomit, k čemu dešťovou vodu chcete využívat. Pokud s ní chcete pouze zalévat zahradu, vystačíte si s menší nádrží. Platí, že na každých 100 m2 zavlažované plochy je potřeba zvětšit objem nádrže o 1 000 l. Počítáte-li však s dešťovkou i při běžném provozu v domácnosti, jako je praní, sprchování nebo mytí nádobí, minimální objem nádrže by měl být 10 000 l. Pro využívání dešťové vody v domě je potřeba mít vnitřní rozvod užitkové vody oddělen od okruhu vody pitné.