Možná vás překvapí, že zelená střecha není modním výstřelkem, ale je oblíbená z ekologických a psychologických důvodů.
Lahodí oku, odbourávají stres a poskytují prostor pro relaxaci. Většinu lidé ovšem vegetační střechy zaujmou tím, že dokáží ušetřit výdaje.
Jaké výhody vám zelená střecha přinese?
Souvrství zelené střechy přispívá k tepelné stabilitě budovy, snižuje tepelné ztráty a dokonce chrání nosné konstrukce před mechanickým poškozením i UV zářením. Také dokážou vytvořit doplňkovou zvukovou izolaci, kdy útlum zvuku může být opravdu znatelý.
Na střechu můžete použít speciální vegetační pásy nebo panely z minerálních vláken. Tím dosáhnete podstatně vyšší schopnosti střechy absorbovat vodu – projeví se to tak, že střecha zůstane zelená i v obdobích sucha. Ale také můžete ušetřit na dimenzování nosné konstrukce, střecha z uvedených materiálů je mnohem lehčí než při použití klasického substrátu. Na rozdíl od klasických zeminových systémů vám minerální vegetační střecha umožní uspořit na některých filtračních, drenážních či například hydroakumulačních vrstvách.
Možné nevýhody zelené střechy
Jako všechno, mají i vegetační střechy svou odvrácenou stranu. Je dobré si přiznat, že možné nevýhody či rizika existují. Zelená střecha má poměrně vysoké pořizovací náklady a problém nastává, pokud dojde k poškození izolační či jiných vrstev. Opravy jsou obtížné a finančně náročné. Doporučujeme hned na začátku oslovit profesionální firmu a nic nepodceňovat!
Některým věcem se vyhnout nejde – o zelenou střechu se musíte více starat, zavlažovat, doplňovat vegetaci a podobně.
Co je potřeba mít ujasněné
Než se pustíte do výběru vegetačního systému a konkrétních rostlin, musíte mít jasno v tom, co je u vaší střechy možné a co nikoliv. Nejdůležitějšími faktory jsou:
sklon střechy
nosnost konstrukce
způsob údržby
V případě, že dům rekonstruujete, se bohužel může stát, že vám statika vůbec nedovolí střechu ozelenit.
Ekologický přínos zelených střech
zeleň na střechách napomáhá výraznému zlepšení kvality vzduchu, a to zejména ve městech
množství kyslíku, které střecha vyprodukuje, je závislé na druhu použité vegetace (rozhodující je listová plocha – čím hustější vegetace, tím větší produkce kyslíku)
hustota listů také určuje schopnost střešních rostlin zachytávat prach a škodliviny z ovzduší
kromě okysličení vzduchu dokáže zelená střecha také zvyšovat jeho vlhkost, a tak podstatně zlepšovat kvalitu životního prostředí
vegetace na střeše účinně zpomaluje odtok vody při dešti, čímž snižuje zátěž kanalizace
A teď už je čistě na vás, zda si zelenou střechu pro svůj dům zvolíte. Každopádně nezapomeňte, že to chce střechu od profesionálů!