Pro mnoho lidí je pes velmi důležitým členem domácnosti. Tito lidé tak své čtyřnohé mazlíčky často berou s sebou nejen na nejrůznější jednodenní výlety, ale rovněž na dovolenou. Pokud máte i vy v plánu vyrazit letos v létě na cestu společně s vaším domácím miláčkem, vyplatí se znát několik užitečných informací. Jinak by se totiž mohlo poměrně snadno stát, že cesta bude nejen pro vašeho psa, ale i pro vás velkým stresem.
Před cestou psa umyjte a vykartáčujte
Psy s sebou na dovolenou bereme zejména v případě, že se chystáme na cestu autem nebo obytným vozem. Ať se jedná o několik desítek, stovek či tisíc kilometrů, které v autě bude váš miláček muset strávit, vyplatí se ho na cestu připravit. Prvním krokem by mělo být to, že vašeho psa před cestou důkladně umyjete a vykartáčujete. Ušetříte si tak následné náročné čistění auta po návratu, neboť většina psů vlivem tepla a stresu během cesty pouští více chlupů než obvykle. Chystáte-li se půjčit auto, obytný vůz či přívěs v půjčovně, může se stát, že v podmínkách bude dokonce napsáno, že při znečištění interiéru zvířecími chlupy budete muset uhradit zvláštní příplatek.
Zkontrolujte obojek
Další kontrola by se měla týkat obojku. Zkontrolujte, zda je na něm registrační známka s důležitými údaji, podle kterých lze v případě, kdyby se vám pes zaběhl, identifikovat psa i jeho majitele. Jinou možnost představují obojky, do kterých je možné uschovat kartičku s důležitými údaji. Věnovat pozornost těmto preventivním opatřením se vyplatí i v případě, že váš pes je očipovaný. Kromě obojků, do kterých se dají uchovat kartičky s adresou či telefonním číslem, existují i obojky s GPS.
Mikročip, očkování a pas do zahraničí
Do zemí Evropské unie mohou cestovat pouze psi, kteří jsou označeni mikročipem. Před cestou do zahraničí si rovněž ověřte, že vás miláček má platná všechna očkování, která jsou do dané země vyžadována. Samozřejmostí je očkování proti vzteklině. To by mělo být zapsáno rovněž v pasu, který vám vystaví veterinář. Vhodné je nechat psa před cestou do zahraničí zkontrolovat, zda je v pořádku, abyste případně během dovolené nemuseli řešit nepříjemné problémy.
Psa je nutné během cesty správně zajistit
Mnoho lidí cestuje se psem na zadní, někdy dokonce i přední sedačce. Důvodem je, že psi nejsou zvyklí být uzavření během jízdy v cestovní přepravce, která by měla být v nejlepším případě umístěná v kufru. Přeprava psa v interiéru automobilu tak zvaně „na volno“ ale může být velmi nebezpečná pro něj i pro vás. V případě, že chcete, aby pes cestoval na zadní sedačce, opatřete si speciální psí autopás, kterým ho zajistíte. Jinou možnost představují speciální přepravky vhodné do interiéru, které se opět pásy upoutají na místo.
Pravidelné přestávky
Samozřejmostí je vzít si s sebou pro psa na cestu rovněž dostatek vody a krmiva. Cestování se psem vyžaduje také pravidelné zastávky. Pes během nich nejen vykoná svou potřebu, ale zároveň se proběhne a následně část cesty prospí.
Zdroj: travelinspiredliving.com, bhg.com