Čím více žížal na zahradě, tím lepší úroda. Je to pravda?

To, že žížala je užitečná, se učí už děti na prvním stupni. Jejich přítomnost v půdě na zahradě je tak velmi přínosná. Žížalám se někdy nadneseně říká „přírodní pluhy“, toto označení je nicméně poměrně přesné. Svým pohybem totiž vytvářejí v půdě chodbičky, čímž provzdušňují půdu a usnadňují pronikání kořínků rostlin do půdy, dále rozkládají nejrůznější organický materiál a společně s dalšími mikroorganismy se podílejí na vzniku životadárného humusu. Jak tedy tyto tvory do své zahrady přilákat?

Proč žížaly po dešti vylézají?

Žížaly se řadí mezi kroužkovce. Na zemi jich existuje více než pět tisíc známých druhů a s výjimkou pouštních a polárních oblastí žijí po celém světě. Mohou dosahovat délky od jednoho centimetru až po tři metry. Dýchají celým povrchem svého těla a patří mezi hermafrodity neboli každý jedinec má samčí i samičí pohlavní orgány. Jejich činnost má zásadní význam pro ekosystém půdy.

Mimochodem jedna žížala během dvaceti čtyř hodin pozře tolik půdy, kolik sama váží, a vzhledem k tomu, že v jejich střevním systému žije velké množství mikroorganismů, obsahují jejich výměšky mnohem více živin než půda, kterou polykají. To je ostatně princip vzniku humusu. Žížaly, které žijí blízko povrchu, bývají menší než ty, které žijí hluboko v půdě, a v případě prudkého deště vylézají na povrch. Jednoduše proto, aby se ve svých chodbičkách, kam zatéká voda, neudusily. Jakmile je to možné, zalézají zpět pod zem. Jejich největšími přirozenými nepřáteli jsou především ptáci, ježci, krtci a plazi.

zdroj: pixabay.com

Jak spočítat žížaly?

Přítomnost žížal v půdě je ukazatelem zdravé zahrady. Existuje jednoduchý způsob, jak zjistit, kolik žížal se pravděpodobně na vaší zahradě nachází. Stačí vykopat v půdě na zahradě jámu o rozměrech 30 x 30 centimetrů a hloubce 15-16 centimetrů. Vykopanou půdu následně položte na plachtu a spočítejte, kolik žížal se v tomto vzorku nachází. Zdravá půda by jich měla v tomto vzorku obsahovat alespoň deset. V případě, že nenajdete žádnou žížalu, znamená to, že podmínky k jejich životu jsou ve vaší půdě velmi nepříznivé. Důvodů může být mnoho, malá vlhkost, toxické látky, příliš písčitá půda či málo organické hmoty, kterou by se mohly živit.

Jak žížaly na zahradu přilákat?

Pokud chcete žížaly na váš pozemek přilákat nebo podpořit jejich stávající populaci, vyplatí se udělat několik věcí, které jim zlepší životní podmínky. Pamatujte si, že pouhé přidání žížal do špatného prostředí nebude fungovat. Potřebují správné podmínky, aby se jim dařilo. Jedním z prvních kroků, které se vyplatí udělat, je omezit používání chemie, žížaly jsou totiž na chemikálie v půdě velmi citlivé. Dále mají rády půdy hlinité, nikoli písčité nebo příliš jílovité. Radost jim uděláte mulčováním půdy nebo přidáním kompostu. Údajně ocení také přidávání kávové sedliny do půdy. Žížaly potřebují k životu vlhkost, protože jejich tělo tvoří z 80 procent voda, ale protože dýchají kůží, příliš mnoho vody je může utopit. Pokud jde o kyselost půdy, dávají přednost neutrálním půdám.

Zdroj: almanac.com, kellogggarden.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu